ثبت شرکت تجاری

سه شنبه 30 مهر 1398
شاید کمتر کسی را بتوان این روزها پیدا کرد که در سبد غذاهای مورد علاقه خود نامی از ماکارونی نبرد. ماکارونی شلاید در ابتدا با متد کشورهای اروپایی وارد بازار ایران شد ولی خیلی زود با بازار و سفره ایرانی همخوانی پیدا کرد و جای خود را در دلی همه اعضا خانواده از پیر تا جوان باز کرد.

ماکارونی غذایی درست شده از غلات است، طبخ سریعی دارد، به عنوان یک غذای کامل شناخته می شود و طعم فوق العاده ای دارد. این غذا امروزه با انواع غلات هم درست می شود و با چاشنی های مختلف و دورچین متفاوت در هر فرهنگ به شکلی خود نمایی می کند.

حتی در سال های اخیر انواع دیگری از ماکارونی با شکل های مختلف پیچ دار، صدفی و حلزونی و ... وارد بازار شدند و  انواع تولیدات مشابه آن هم پا به عرصه حضور گذاشتند.

شاید در نگاه اول بتوان گفت که تنوع طلبی باعث ورود اشکال مختلف این ماده غذایی به بازار شد ولی به خوبی که نگاه کنی این موضوع شاید در دیگر نقاط دنیا به اندازه ایران اهمیت پیدا نکرده باشد. دلیل آن هم رقابتی شدن این صنعت بسیار پر طرفدار در ایران است.

در تولیدات مواد غذایی انواع مختلف مواد غذایی مشتریان خود را همیشه دارند اما ماکارونی از جمله مواد غذایی است که فروش خیره کننده ای دارد. هر چقدر هم عرضه باشد باز هم تقاضا به دنبال آن می آید. دلایل زیادی می تواند باعث این موضوع باشد اما عمده ترین دلیل آن قیمت مناسب و حضور این ماده غذایی در همه انواع سفره ها است. فقیر و پولدار ماکارونی را دوست دارند و مثل برخی از غذاها مختص سفره فقرا و یا اغنیا نیست.

این موضوع باعث شده تا حاشیه سود و امنیت تولید آن از نظر صرفه اقتصادی آنقدر زیاد باشد تا سرمایه گذاری در این صنعت به یک راهکار درآمد زایی و کارآفرینی مبدل شود. خیلی از افراد خواهان شناخت مسیر موفقیت خود در بازار پر استقبال ماکارونی هستند.

رکن اساسی و کلیدی در موفقیت بازار امروزی ثبت شرکت ماکارونی است. موفقیت در این بازار نیاز به پشتوانه دارد و منظور از پشتوانه سرمایه نیست چرا که شما می توانید از چند میلیون تا چند میلیارد برای راه اندازی یک کارخانه تولید ماکارونی سرمایه گذاری کنید ولی به دلیل نداشتن اعتبار لازم هیچ فروشی را تجربه نکنید. بخصوص اینکه برای صادر کردن محصولات خودتان هم باید حتما نام تجاری و برند تجاری مشخص خود را بر اساس شرکت ثبت شده خود داشته باشید.

مواد غذایی مانند ماکارونی نیاز به اعتبار دارد و این اعتبار در سایه اعتماد مردم به دست می آید. خود شما محصولی که تولید کننده مشخص نداشته باشد، برند ثبت شده معتبری نداشته باشد، دارای مهر استاندارد نباشد و یا شماره ثبت نداشته باشد و ... را تهیه می کنید؟

بنابراین هیچ تردیدی نیست که برای داشتن سهم مناسب از بازار داخلی و برای ورود به بازار خارجی نیاز به ثبت شرکت ماکارونی دارید. اما چگونه؟

ثبت شرکت ماکارونی

شرکت ماکارونی از جمله شرکت های مواد غذایی است که نیاز به شناسنامه دارد. یعنی باید ضمن ثبت شرکت برای محصولات خود برای آن مجوز بهداشتی دریافت کنید و مجوز سازمان صنایع و معادن را هم بگیرید. اما حسن آن این است که برای ثبت شرکت ماکارونی نیازی نیست الزاما مجوز بهداشتی را در همان ابتدا دریافت نمایید و بعد از ثبت شرکت هم می توانید با معرفی یک نفر مسئول فنی و دریافت پروانه تاسیس و بهره برداری این مجوز را دریافت کنید. ضمنا گرفتن مجوزی از سازمان خاصی برای ثبت شرکت هم نیاز نیست.

تمامی افراد حقیقی و حقوقی هم می توانند این نوع شرکت را به ثبت برسانند. بسته به نوع قالبی که برای شرکت در نظر گرفته می شود باید نفرات ثبت کننده شرکت مشخص و روال قانونی برای ثبت طی شود.

یکی از مهم ترین پارامترهای ثبت شرکت ماکارونی انتخاب قالب ثبت شرکت است. به غیر از موسسه غیر تجاری هر یک از قالب های تعیین شده در چارچوب قانون تجاری ایران این اجازه را به شما می دهد که شرکت ماکارونی را در آن قالب ثبت کنید. اما عمدتا افرادی که به دنبال ثبت شرکت ماکارونی هستند دو نوع قالب را بیشتر مورد توجه قرار می دهند. شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود.

البته می توانید قالب سهامی عام را هم اگر به دنبال ثبت شرکت ماکارونی در کنار انواع دیگر مواد غذایی هستید و اهداف بسیار بزرگی در سر دارید انتخاب کنید اما به دلیل خاص شدن این مورد اجازه دهید تا در خصوص این دو قالب پر طرفدار بیشتر توضیح دهیم.

ثبت شرکت ماکارونی سهامی خاص

همانگونه که در مقاله ثبت شرکت سهامی خاص توضیح دادیم شرکت های سهامی خاص در قالب سهامی و با تقسیم سهام بر اساس سرمایه نفرات شکل می گیرند. تعداد سهامداران این شرکت می تواند از حداقل سه تا چندین سهامدار به دلیل عدم ذکر در قانون باشد.

 این سهامداران بصورت قانونی باید حداقل یک میلیون ریال برای ثبت شرکت ماکارونی سهامی خاص خود در نظر بگیرند که البته با توجه به موضوع تولیدی بودن باید سرمایه بیشتری در نظر گرفت. بعد از تعیین میزان سرمایه باید 35 درصد از آن را در حساب رسمی شرکت تادیه نمایند. هر فرد میزانی از این سرمایه را عهده دار شده و در زمانی تعیین شده باید مابقی تعهد شده را بصورت نقدی و یاد غیر نقدی تادیه کند.

پس از آن و بر اساس توافقات فی ما بین این سرمایه تبدیل به سهام شده و در بین نفرات تقسیم می شود و از این به بعد هر فرد تنها به اندازه این میزان مبلغ اسمی از سود و زیاد شرکت سهم خواهد داشت و در صورت متضرر شدن شرکت به غیر از میزان سهام خسرانی متوجه سهامداران نخواهد شد.

ثبت شرکت ماکارونی در قالب شرکت سهامی خاص از این نظر طرفداران زیادی دارد که هیچ محدودیتی در رشد سرمایه و توزیع سهام و یا انتقال و ورود و خروج سهامدار با نظر مجمع عمومی در پیش آنها نخواهد بود.

از بین نفرات سامدار و طبق آرا یک نفر به عنوان مدیر انتخاب می شود، نفراتی که حداقل 3 نفر هستند به عنوان اعضا هیئت مدیره و یک نفر بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل هم تعیین می شود.  انتخاب مدیران بصورت کلی در مجمع عمومی موسسین اتفاق می افتد و در این راستا نفرات تعیین شده باید شهادت دهند که از موضوع انتخاب اطلاع داشته و اقرار نمایند که این وظیفه را متقبل شده اند.

سپس در جلسه هیئت مدیره موضوع مسئولیت ها تعیین می شود و نهایتا با درخواست این هیئت و یا مدیر عامل برای اداره ثبت کار ثبت شرکت بصورت قانونی آغاز می شود.

در زمان ارائه درخواست برای ثبت شرکت ماکارونی سهامی خاص باید مدارک و مستندات زیر هم ارائه شود:

    مدارک شناسایی سهامداران و مدیران و بازرسین
    گواهی عدم سوء پیشینه مدیران، سهامداران و بازرسین
    صورتجلسه مجمع عمومی موسسین در دو نسخه
    گواهی بانکی مبنی بر سپرده شدن 35 درصد از سرمایه
    تکمیل و ارائه فرم تعیین نام
    اقرار نامه مدیران و بازرسین منتخب
    صورتجلسه هیئت مدیره در دو نسخه
    وکالتنامه وکیل

بعد از ثبت شرکت و نهایی شدن ثبت شرکت ماکارونی سهامی خاص باید موضوع شرکت در روزنامه کثر الانتشار و روزنامه رسمی آگهی شود و کار ثبت شرکت به اتمام خواهد رسید.

ثبت شرکت ماکارونی با مسئولیت محدود

اگر دوست ندارید برای هر نوع تصمیم گیری به چالش برگزاری مجمع عمومی بیوفتید و یا فرآیند تصمیم سازی راحت تری داشته باشید و تنها به اندازه سرمایه ای که آورده اید در شرکت مسئولیت داشته باشید شرکت ماکارونی خود را در قالب با مسئولیت محدود ثبت کنید.

اصلا نگران اختیارات و توانایی های شرکت هم نباشید زیرا شرکت های با مسئولیت محدود هم از نظر قانونی و هم از نظر اعتباری چیزی از شرکت های دیگر کمتر ندارند و شانه به شانه آنها حرکت می کنند.

 برای ورود به جزئیات ثبتی و شناخت دقیق مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود مراجعه به مقاله ثبت شرکت با مسئولیت محدود را پیشنهاد می کنیم.

ثبت شرکت ماکارونی با مسئولیت محدود بصورت دو نفر شریک هم امکان پذیر است. یعنی حداقل باید دو نفر باشید و اگر تعداد نفرات شریک بیشتر هم باشد هیچ اشکالی ندارد. حداقل تعیین شده در قانون برای ثبت شرکت ماکارونی با مسئولیت محدود 100 هزار تومان یا یک میلیون ریال است که باز هم توصیه ما انتخاب سرمایه بیشتر برای شرکت است زیرا شرکت های با مسئولیت محدود اعتبار خود را در درجه اول از میزان سرمایه و در درجه بعدی از موسسین خود دریافت می کنند.

سرمایه تعیین می شود و نیازی نیست در همان ابتدا همه سرمایه تعهد شده و یا قسمتی از آن تادیه شود و باید در زمانی مشخص مدیر منتخب این سرمایه را در اختیار شرکت قرار دهد. بعد از آن این سرمایه با نام سهم الشرکه برای افراد مشخص می شود و هر فرد به اندازه سهم الشرکه خود در شرکت مسئولیت بر عهده داشته و سود می برد.

هر چند وجود اساسنامه برای شرکت الزامی نیست ولی بهتر است یک اساسنامه در کنار شرکتنامه ای که الزاما باید تهیه شود برای شرکت آماده شود. سپس صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره تنظیم می شود و با ارائه مدارک زیر کار ثبت شرکت ماکارونی با مسئولیت محدود بصورت قانونی انجام می شود:

    مدارک شناسایی شرکا
    گواهی عدم سوء پیشینه شرکا
    تعیین نام بر اساس اولویت در فرم تعیین نام
    صورتجلسه مجموع عمومی موسسین در دو نسخه
    صورتجلسه هیئت مدیره در دو نسخه
    وکالتنامه

پس از ارائه این مدارک و ثبت شرکت باز هم باید موضوع شرکت آگهی شود و کار ثبت به اتمام برسد.

شایان ذکر است برای ثبت شرکت ماکارونی چه در قالب شرکت سهامی خاص و چه در قالب شرکت با مسئولیت محدود بهتر است روال ثبت شرکت توسط شرکت ها و موسسات قانونی و خبره دنبال شود چرا که خود سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم این توصیه را دارد.

متاسفانه عدم شناخت مراحل ثبت شرکت و بخصوص ثبت شرکت در حوزه مواد غذایی بعدا مشکلاتی را برای شما به وجود خواهد آورد و این در حالی است که هزینه ثبت شرکت توسط موسسات نه تنها زیاد نیست بلکه بسیار مقرون به صرفه و با پشتوانه است.

فراموش نکنید که شما قرار است شرکتی را تاسیس کنید که سال های سال برای شما سود آوری داشته باشد و شما را در قله های بلند آرزوهای خود همراهی کند. داشتن کوچکترین اشکال قانونی نا امیدی و دلسردی فقط برای شما خواهد داشت.


 • نظرات() 
 • سه شنبه 30 مهر 1398
  چای از تولیدات ریشه دار و قدیمی ایران است و صدها سال است که در ایران هم نمونه های مرغوبی از چای بخصوص کشت و به بازارهای داخلی و جهانی ارسال می شود. چای از نوشیدنی های گرم محبوب در کشورهای حوزه عربی، ایران و بسیاری دیگر از کشورهای دنیا است و در دو نوع چای سبز و چای قرمز طبقه بندی می شود. البته انواع مختلفی از چای دیگر نیز وجود دارند که طبق تعاریفی می توان این نوع چای ها را هم به گروه تولیدی خانواده چای اضافه کرد که از آن دست می توان به چای کیسه ای، چای سفید، چای زرد و... اشاره کرد.

  وجود مزارع مختلف چای در ایران و طعم فوق العاده این محصول ایرانی باعث شده تا از سراسر دنیا مشتریان زیادی خواهان خرید چای ایرانی باشند. ضمن اینکه چای ایرانی جزئی لاینفک از سفره ما ایرانی ها بوده و همیشه فروش و بازار خود را دارد.

  از این رو سرمایه گذاری در این حوزه به عنوان یکی از پر سودترین و بهترین زمینه های شغلی کشور تبدیل شده که حتی وجود تحریم های اقتصادی هم بر بازار این محصول تاثیر زیادی نگذاشته است. همین امر و عوامل و پتانسیل های دیگر مانند وجود مواد اولیه و ماشین آلات تولید و بسته بندی مقرون به صرفه باعث شده تا بسیاری از علاقمندان فعالیت در این حوزه به دنبال ثبت شرکت تولید چای باشند.

  این افراد به خوبی می دانند برای موفقیت در حوزه تولید چایی باید دست به ثبت برند خاص خود و ثبت شرکتی توانمند و قانونی در این حوزه داشته باشند و بخصوص اینکه مواد غذایی بدون ثبت شرکت امکان تولید ندارند.

  اما برای ورود به این حوزه پر سود باید اقدام به ثبت شرکت بکنید و هم زمان با آن نیاز دارید که مجوز بهداشتی هم دریافت نمایید.

  تذکر مهم: برای ثبت شرکت چای در هر قالبی که باشد می توانید بدون ارائه مجوز بهداشتی کار ثبت را انجام دهید ولی باید پس از آن برای دریافت مجوز بهداشتی اقدام نمایید.

  نحوه دریافت مجوز بهداشتی

  همانگونه که توضیح داده شد فعالیت در حوزه مواد غذایی، دارویی و نوشیدنی نیاز به دریافت مجوز بهداشتی دارد که می توان پس از ثبت شرکت برای آن اقدام کرد. بدون ارائه این مجوز هم می توانید شرکت چای خود را به ثبت برسانید ولی بریا فعالیت قانونی نیزا به این مجوز خواهید داشت. اما چگونه می توان این مجوز را دریافت کرد؟

  اداره مواد غذایی و آشامیدنی  تحت نظر اداره کل نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی کلیه مواد غذایی و آشامیدنی که نیاز به مجوز دارند را در 6 دسته مشخص و به شرح زیر اعلام کرده است:

      مواد اولیه، مواد بسته بندی، نمک و افزودنی ها
      روغن ها، فرآورده های آردی، غلات، شکلات ها و شیرینی ها
      لبنیات ، انواع گوشت ، عسل
      آبمیوه ها، پوره، کنسانتره، انواع نوشیدنی و نوشابه ها
      خشکبار، ادویه جات، محصولات غیر گوشتی و کشاورزی و چای
      گروه های وارداتی و ثبتی

  بنابراین آن دسته از افرادی که خواهان ثبت شرکت چای هستند باید مطابق با بند 5 اقدام به دریافت مجوز بهداشتی قبل و یا بعد از ثبت شرکت بکنند.

  اما مجوز بهداشتی چیست؟

  مجوز بهداشتی به مجوزی اطلاق می شود که بر اساس آن متقاضیان می توانند اقدام به تاسیس، بهره برداری، مسئولیت فنی و تولید محصولات مشخص شده بهداشتی، غذایی و یا آرایشی بکنند. بنابراین تعریف افراد خواهان ثبت شرکت چای باید یک پروانه تاسیس، یک پروانه ساخت، یک پروانه مسئولیت فنی و در صورت نیاز به مجوز ورود کالا هم داشته باشند.

      پروانه تاسیس

  بر این اساس مجوزی که اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی برای متقاضیان صادر می کند پروانه تاسیس نامیده می شود که بر اساس شرایط مکانی و استانداردهای این اداره بررسی هایی انجام و این پروانه صادر می شود.

      پروانه ساخت

  برای تولید یک ماده غذایی یا بهداشتی و یا آشامیدنی مانند چای باید فرمول تولید آن بر روی مجوزی به نام پروانه ساخت درج شود و این مجوز توسط اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی تایید شود و نهایتا با بررسی صلاحیت بهداشتی و فنی مورد نیاز صادر می شود.

      مجوز مسئول فنی

  این تولیدی ها باید افرادی که حداقل مدرک کارشناسی مواد غذایی را دارند به عنوان کارمند استخدامی خود معرفی نمایند. این افراد باید توانایی لازم برای نظارت بر کارخانه و یا تولیدی را داشته باشند. مجوزی که برای این افراد پس از تایید کمیته فنی صادر می شود مجوز مسئول فنی نام دارد و برای ثبت شرکت چای یا مواد غذایی دیگر الزامی است.

      مجوز ورود

  در نهایت شرکت هایی که به غیر از چای داخلی قصد دارند چای کشورهایی مانند چین، هندوستان و یا پاکستان را هم وارد و تولید و یا بسته بندی نمایند باید مجوز ورود کالا را دریافت نمایند . این مجوز بر اساس قوانین واردات و صادرات و بر اساس سلسله قوانین و مقرراتی صادی می شود و با صدور آن فرد و یا شرکت می تواند با نظارت اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی کالاهای خود را از گمرک ترخیص کند.

  در انتها باز هم متذکر می شویم که این مجوزها برای فعالیت شرکت اهمیت دارند ولی بدون ارائه این مدارک هم امکان ثبت شرکت می باشد.

  نحوه ثبت شرکت تولید چای

  با پیگیری موارد صدور مجوزهای فوق متقاضیان ثبت شرکت چای می توانند هم زمان به دنبال ثبت شرکت خود باشند. برای ثبت شرکت چای باید از همان اداره ثبت شرکت ها اقدام شود. اما قبل از آن باید شرایط ثبت شرکت فراهم شده باشد.

  اولین و مهم ترین شرط ثبت شرکت انتخاب قالب مورد نظر برای ثبت شرکت می باشد. هرچند موضوع تولید چای در قالب شرکت های مختلف قابل ثبت است اما اغلب افرادی که خواهان ثبت شرکت چای هستند شرکت خود را در قالب سهامی خاص و یا شرکت با مسئولیت محدود به ثبت می رسانند.

  ثبت شرکت تولید چای سهامی خاص

  شرکت سهامی خاص به دلیل اعتبار و پشتوانه محکمی که دارد در بین افراد علاقمند به ثبت شرکت و حتی مشتریان این شرکت ها بسیار مورد توجه است. برای ثبت شرکت سهامی خاص در ابتدا باید حداقل 3 نفر به عنوان سهامدار تعیین شوند. هر یک از این شرکا یا سهامداران بخشی از تعهدات مالی شرکت را عهده دار می شوند .

  منظور اینکه برای ثبت شرکت سهامی خاص چای باید حداقل 100 هزار تومان به عنوان سرمایه اولیه تعیین شود. از این میزان باید 35 درصد در همان ابتدا در حساب شرکت واریز شود و از این مقدار( 100 هزار تومان) باید هر یک از شرکا مبلغی را عهده دار شود و بصورت نقدی و یا غیر نقدی به حساب شرکت واریز کند

  بعد از تعیین میزان سرمایه، سرمایه در اساسنامه شرکت ذکر و تعداد سهام برابری برای آن تعریف می شود و هر یک از سهامداران میزانی از این سهام را به اندازه مبلغی که واریز کرده اند دریافت می کنند که نشان دهنده میزان مشارکت و تعهدات آنها در شرکت می باشد.

  پس از آب باید اظهارنامه شرکت به همراه یک تقاضانامه تهیه و جلسه ای به نام جلسه موسسین و یا مجمع عمومی موسسین بین سهامداران برگزار و اسناد شرکت همگی تایید و امضا شود، افراد صاحب امضا مشخص شوند، استثنائات در سود و زیان تعریف شوند و مدیران شرکت با تایید و قبول مسئولیت خودشان معرفی و یک بازرس اصلی و یک علی البدل تعیین شود.

  مدیران نیز باید بعدا در قالب هیئت مدیره تشکیل جلسه دهند و سمت ها و وظایف را مشخص نمایند.

  در هر دو جلسه باید صورتجلسه ای تهیه و به امضا همه برسد. سپس وکیل و یا نماینده شرکت باید کار ثبت شرکت را در اداره ثبت شرکت ها با ارائه مجوز بهداشتی دریافتی به سرانجام برساند.

  برای اطلاع دقیق تر از شرایط ثبت شرکت سهامی خاص چای، مقاله ثبت شرکت سهامی خاص را مطالعه فرمایید.

  ثبت شرکت چای با مسئولیت محدود

  ثبت شرکت چای در قالب شرکت با مسئولیت محدود تنها با دو نفر به عنوان شریک که هر کدام مبلغی از سرمایه شرکت را عهده دار باشند و به همان اندازه مسئولیت پذیر باشند قابل ثبت است. برای ثبت این شرکت حداقل 100 هزار تومان باید تعهد شود و بعدا در زمان مشخص تادیه شود.

  هر کدام از شرکا می تواند به میزانی این تعهد را قبول کند و در ازا آن سهم الشرکه دریافت خواهد کرد. از آنجا که شرکت با مسئولیت محدود بر اساس تصمیمات دو شرکا اداره می شود و ابعاد تصمیم گیری کوچکتر است مدت زمان مدیریت در آن نا محدود و الزامی هم برای تعیین بازرس در شرکت نمی باشد.

  این شرکت ها به جای اساسنامه به شرکتنامه نیاز دارند، هرچند وجود اساسنامه توصیه می شود. بعد از برگزاری جلسات مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره تقاضانامه تنظیم شده و مورد موافقت همه اعضا باید برای اداره ثبت شرکت ها به همراه مجوز بهداشتی ارسال تا اقدام به ثبت شرکت چای با مسئولیت محدود بشود.

  شرایط دقیق ثبت شرکت چای با مسئولیت محدود را در مقاله ثبت شرکت با مسئولیت محدود می توانید مطالعه فرمایید.

  برای ثبت شرکت چای با قالب سهامی خاص مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

      صورتجلسه مجمع عمومی موسسین 2 نسخه
      صورتجلسه هیئت مدیره 2 نسخه
      مدارک شناسایی مدیران و موسسین و بازرسین
      گواهی عدم سوء پیشینه مدیران و سهامداران و بازرسین
      اقرار نامه مدیران و بازرسین
      وکالتنامه

  برای ثبت شرکت چای با مسئولیت محدود مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

      تقاضانامه ثبت شرکت
      صورتجلسه مجمع عمومی موسسین در دو نسخه
      صورتجلسه هیئت مدیره در دو نسخه
      مدارک شناسایی شرکا
      گواهی عدم سو پیشینه شرکا
      وکالتنامه

  ثبت و راه اندازی شرکت تولید چای با تخصص کارشناسان ما بصورت حرفه ای و در کمترین زمان امکان پذیر خواهد شد. به یاد داشته باشید که تخصص و تجربه کافی برای ثبت شرکت بخصوص در حوزه مواد غذایی و آشامیدنی این اطمینان را به شما خواهد داد که تمامی شرایط حقوقی و قانونی را رعایت کرده اید و بعدا امکان درگیر شدن با این مشکلات برای شما به صفر خواهد رسید.
  ثبت شرکت تولید چای


  چای از تولیدات ریشه دار و قدیمی ایران است و صدها سال است که در ایران هم نمونه های مرغوبی از چای بخصوص کشت و به بازارهای داخلی و جهانی ارسال می شود. چای از نوشیدنی های گرم محبوب در کشورهای حوزه عربی، ایران و بسیاری دیگر از کشورهای دنیا است و در دو نوع چای سبز و چای قرمز طبقه بندی می شود. البته انواع مختلفی از چای دیگر نیز وجود دارند که طبق تعاریفی می توان این نوع چای ها را هم به گروه تولیدی خانواده چای اضافه کرد که از آن دست می توان به چای کیسه ای، چای سفید، چای زرد و... اشاره کرد.

  وجود مزارع مختلف چای در ایران و طعم فوق العاده این محصول ایرانی باعث شده تا از سراسر دنیا مشتریان زیادی خواهان خرید چای ایرانی باشند. ضمن اینکه چای ایرانی جزئی لاینفک از سفره ما ایرانی ها بوده و همیشه فروش و بازار خود را دارد.

  از این رو سرمایه گذاری در این حوزه به عنوان یکی از پر سودترین و بهترین زمینه های شغلی کشور تبدیل شده که حتی وجود تحریم های اقتصادی هم بر بازار این محصول تاثیر زیادی نگذاشته است. همین امر و عوامل و پتانسیل های دیگر مانند وجود مواد اولیه و ماشین آلات تولید و بسته بندی مقرون به صرفه باعث شده تا بسیاری از علاقمندان فعالیت در این حوزه به دنبال ثبت شرکت تولید چای باشند.

  این افراد به خوبی می دانند برای موفقیت در حوزه تولید چایی باید دست به ثبت برند خاص خود و ثبت شرکتی توانمند و قانونی در این حوزه داشته باشند و بخصوص اینکه مواد غذایی بدون ثبت شرکت امکان تولید ندارند.

  اما برای ورود به این حوزه پر سود باید اقدام به ثبت شرکت بکنید و هم زمان با آن نیاز دارید که مجوز بهداشتی هم دریافت نمایید.

  تذکر مهم: برای ثبت شرکت چای در هر قالبی که باشد می توانید بدون ارائه مجوز بهداشتی کار ثبت را انجام دهید ولی باید پس از آن برای دریافت مجوز بهداشتی اقدام نمایید.

  نحوه دریافت مجوز بهداشتی

  همانگونه که توضیح داده شد فعالیت در حوزه مواد غذایی، دارویی و نوشیدنی نیاز به دریافت مجوز بهداشتی دارد که می توان پس از ثبت شرکت برای آن اقدام کرد. بدون ارائه این مجوز هم می توانید شرکت چای خود را به ثبت برسانید ولی بریا فعالیت قانونی نیزا به این مجوز خواهید داشت. اما چگونه می توان این مجوز را دریافت کرد؟

  اداره مواد غذایی و آشامیدنی  تحت نظر اداره کل نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی کلیه مواد غذایی و آشامیدنی که نیاز به مجوز دارند را در 6 دسته مشخص و به شرح زیر اعلام کرده است:

      مواد اولیه، مواد بسته بندی، نمک و افزودنی ها
      روغن ها، فرآورده های آردی، غلات، شکلات ها و شیرینی ها
      لبنیات ، انواع گوشت ، عسل
      آبمیوه ها، پوره، کنسانتره، انواع نوشیدنی و نوشابه ها
      خشکبار، ادویه جات، محصولات غیر گوشتی و کشاورزی و چای
      گروه های وارداتی و ثبتی

  بنابراین آن دسته از افرادی که خواهان ثبت شرکت چای هستند باید مطابق با بند 5 اقدام به دریافت مجوز بهداشتی قبل و یا بعد از ثبت شرکت بکنند.

  اما مجوز بهداشتی چیست؟

  مجوز بهداشتی به مجوزی اطلاق می شود که بر اساس آن متقاضیان می توانند اقدام به تاسیس، بهره برداری، مسئولیت فنی و تولید محصولات مشخص شده بهداشتی، غذایی و یا آرایشی بکنند. بنابراین تعریف افراد خواهان ثبت شرکت چای باید یک پروانه تاسیس، یک پروانه ساخت، یک پروانه مسئولیت فنی و در صورت نیاز به مجوز ورود کالا هم داشته باشند.

      پروانه تاسیس

  بر این اساس مجوزی که اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی برای متقاضیان صادر می کند پروانه تاسیس نامیده می شود که بر اساس شرایط مکانی و استانداردهای این اداره بررسی هایی انجام و این پروانه صادر می شود.

      پروانه ساخت

  برای تولید یک ماده غذایی یا بهداشتی و یا آشامیدنی مانند چای باید فرمول تولید آن بر روی مجوزی به نام پروانه ساخت درج شود و این مجوز توسط اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی تایید شود و نهایتا با بررسی صلاحیت بهداشتی و فنی مورد نیاز صادر می شود.

      مجوز مسئول فنی

  این تولیدی ها باید افرادی که حداقل مدرک کارشناسی مواد غذایی را دارند به عنوان کارمند استخدامی خود معرفی نمایند. این افراد باید توانایی لازم برای نظارت بر کارخانه و یا تولیدی را داشته باشند. مجوزی که برای این افراد پس از تایید کمیته فنی صادر می شود مجوز مسئول فنی نام دارد و برای ثبت شرکت چای یا مواد غذایی دیگر الزامی است.

      مجوز ورود

  در نهایت شرکت هایی که به غیر از چای داخلی قصد دارند چای کشورهایی مانند چین، هندوستان و یا پاکستان را هم وارد و تولید و یا بسته بندی نمایند باید مجوز ورود کالا را دریافت نمایند . این مجوز بر اساس قوانین واردات و صادرات و بر اساس سلسله قوانین و مقرراتی صادی می شود و با صدور آن فرد و یا شرکت می تواند با نظارت اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی کالاهای خود را از گمرک ترخیص کند.

  در انتها باز هم متذکر می شویم که این مجوزها برای فعالیت شرکت اهمیت دارند ولی بدون ارائه این مدارک هم امکان ثبت شرکت می باشد.

  نحوه ثبت شرکت تولید چای

  با پیگیری موارد صدور مجوزهای فوق متقاضیان ثبت شرکت چای می توانند هم زمان به دنبال ثبت شرکت خود باشند. برای ثبت شرکت چای باید از همان اداره ثبت شرکت ها اقدام شود. اما قبل از آن باید شرایط ثبت شرکت فراهم شده باشد.

  اولین و مهم ترین شرط ثبت شرکت انتخاب قالب مورد نظر برای ثبت شرکت می باشد. هرچند موضوع تولید چای در قالب شرکت های مختلف قابل ثبت است اما اغلب افرادی که خواهان ثبت شرکت چای هستند شرکت خود را در قالب سهامی خاص و یا شرکت با مسئولیت محدود به ثبت می رسانند.

  ثبت شرکت تولید چای سهامی خاص

  شرکت سهامی خاص به دلیل اعتبار و پشتوانه محکمی که دارد در بین افراد علاقمند به ثبت شرکت و حتی مشتریان این شرکت ها بسیار مورد توجه است. برای ثبت شرکت سهامی خاص در ابتدا باید حداقل 3 نفر به عنوان سهامدار تعیین شوند. هر یک از این شرکا یا سهامداران بخشی از تعهدات مالی شرکت را عهده دار می شوند .

  منظور اینکه برای ثبت شرکت سهامی خاص چای باید حداقل 100 هزار تومان به عنوان سرمایه اولیه تعیین شود. از این میزان باید 35 درصد در همان ابتدا در حساب شرکت واریز شود و از این مقدار( 100 هزار تومان) باید هر یک از شرکا مبلغی را عهده دار شود و بصورت نقدی و یا غیر نقدی به حساب شرکت واریز کند

  بعد از تعیین میزان سرمایه، سرمایه در اساسنامه شرکت ذکر و تعداد سهام برابری برای آن تعریف می شود و هر یک از سهامداران میزانی از این سهام را به اندازه مبلغی که واریز کرده اند دریافت می کنند که نشان دهنده میزان مشارکت و تعهدات آنها در شرکت می باشد.

  پس از آب باید اظهارنامه شرکت به همراه یک تقاضانامه تهیه و جلسه ای به نام جلسه موسسین و یا مجمع عمومی موسسین بین سهامداران برگزار و اسناد شرکت همگی تایید و امضا شود، افراد صاحب امضا مشخص شوند، استثنائات در سود و زیان تعریف شوند و مدیران شرکت با تایید و قبول مسئولیت خودشان معرفی و یک بازرس اصلی و یک علی البدل تعیین شود.

  مدیران نیز باید بعدا در قالب هیئت مدیره تشکیل جلسه دهند و سمت ها و وظایف را مشخص نمایند.

  در هر دو جلسه باید صورتجلسه ای تهیه و به امضا همه برسد. سپس وکیل و یا نماینده شرکت باید کار ثبت شرکت را در اداره ثبت شرکت ها با ارائه مجوز بهداشتی دریافتی به سرانجام برساند.

  برای اطلاع دقیق تر از شرایط ثبت شرکت سهامی خاص چای، مقاله ثبت شرکت سهامی خاص را مطالعه فرمایید.

  ثبت شرکت چای با مسئولیت محدود

  ثبت شرکت چای در قالب شرکت با مسئولیت محدود تنها با دو نفر به عنوان شریک که هر کدام مبلغی از سرمایه شرکت را عهده دار باشند و به همان اندازه مسئولیت پذیر باشند قابل ثبت است. برای ثبت این شرکت حداقل 100 هزار تومان باید تعهد شود و بعدا در زمان مشخص تادیه شود.

  هر کدام از شرکا می تواند به میزانی این تعهد را قبول کند و در ازا آن سهم الشرکه دریافت خواهد کرد. از آنجا که شرکت با مسئولیت محدود بر اساس تصمیمات دو شرکا اداره می شود و ابعاد تصمیم گیری کوچکتر است مدت زمان مدیریت در آن نا محدود و الزامی هم برای تعیین بازرس در شرکت نمی باشد.

  این شرکت ها به جای اساسنامه به شرکتنامه نیاز دارند، هرچند وجود اساسنامه توصیه می شود. بعد از برگزاری جلسات مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره تقاضانامه تنظیم شده و مورد موافقت همه اعضا باید برای اداره ثبت شرکت ها به همراه مجوز بهداشتی ارسال تا اقدام به ثبت شرکت چای با مسئولیت محدود بشود.

  شرایط دقیق ثبت شرکت چای با مسئولیت محدود را در مقاله ثبت شرکت با مسئولیت محدود می توانید مطالعه فرمایید.

  برای ثبت شرکت چای با قالب سهامی خاص مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

      صورتجلسه مجمع عمومی موسسین 2 نسخه
      صورتجلسه هیئت مدیره 2 نسخه
      مدارک شناسایی مدیران و موسسین و بازرسین
      گواهی عدم سوء پیشینه مدیران و سهامداران و بازرسین
      اقرار نامه مدیران و بازرسین
      وکالتنامه

  برای ثبت شرکت چای با مسئولیت محدود مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

      تقاضانامه ثبت شرکت
      صورتجلسه مجمع عمومی موسسین در دو نسخه
      صورتجلسه هیئت مدیره در دو نسخه
      مدارک شناسایی شرکا
      گواهی عدم سو پیشینه شرکا
      وکالتنامه

  ثبت و راه اندازی شرکت تولید چای با تخصص کارشناسان ما بصورت حرفه ای و در کمترین زمان امکان پذیر خواهد شد. به یاد داشته باشید که تخصص و تجربه کافی برای ثبت شرکت بخصوص در حوزه مواد غذایی و آشامیدنی این اطمینان را به شما خواهد داد که تمامی شرایط حقوقی و قانونی را رعایت کرده اید و بعدا امکان درگیر شدن با این مشکلات برای شما به صفر خواهد رسید.

 • نظرات() 
 • سه شنبه 30 مهر 1398
  اگر شما هم از دسته افراد فعال در حوزه کاشی و سرامیک هستید، در این حوزه کارآموزی کرده اید و یا تحصیلات مرتبط با حوزه معادن و سنگ دارید احتمالا بارها به فکر ثبت شرکت و راه اندازی یک تولیدی در زمینه کاشی و سرامیک افتاده اید.

  حوزه پر سود و با پشتوانه بلندی که ریشه در تاریخ و تمدن ایران زمین دارد و بسیاری از  تاریخ شناسان و اقتصاد دانان بزرگ ایران تولید صنایع کاشی کاری و سرامیکی ایران را با تاریخ ایران اجین می دانند. بدون تردید کاشی و سرامیک ایران از سال های بسیار دور مورد توجه تمامی کشورهای دنیا بوده است.

  حوزه ای که هرچند در سالهای اخیر به دلیل ورود بی رویه برخی از محصولات کشورهای دیگر دچار کم مهری و مشکلاتی شده بود ولی امروزه دوباره مورد توجه قرار گرفته و اغلب مردم ایران و حتی سایر کشورها با توجه به ساختار و معادن بی نظیر داخل ایران روی به این صنعت و تولیدات ایرانی آورده اند.

  هنرمندان ایرانی به خوبی می دانند که از طرح های خاص ایرانی و نمونه های بی نظیر کاشی ایرانی در دنیا به چه خوبی استقبال می شود و به همین دلیل در راستای خودکفایی بیشتر و به دنبال توسعه توانمندی های خود در تلاش هستند تا با ایجاد ساختار قانونی و حقوقی ضمن پوشش مشتریان داخلی نیم نگاهی هم به صادرات این محصول تماما بومی داشته باشند و از سود و اعتبار زیاد خود در راستای توسعه توانمندی های شخصی و شرکتی خود استفاده کنند.

  خوشبختانه صنعت کاشی و سرامیک همیشه مشتری خود را دارد . تفاوتی ندارد که از این صنعت برای تزئینات داخلی خانه ها استفاده می کنیم و یا برای نمای یک اثر هنری. هر آن چیزی که نیاز است تا با آن بتوانید توانایی های خود را افزایش دهید داشتن یک ساختار قانونی و حقوقی معتبر است.

  شاید بدون ثبت شرکت بتوانید میزانی از بازار داخلی و آن هم نه چندان زیاد را داشته باشید اما اگر به دنبال فروش بسیار بالاتر به مشتریان بزرگتر هستید و اگر به فکر صادرات محصولات خود به سایر شهرها و کشورها هستید بدون ثبت شرکت کاشی و سرامیک عملا تیر به خطا زده اید.

  با ثبت شرکت در حوزه کاشی و سرامیک و به دنبال آن ثبت برند کاشی و سرامیک به راحتی می توانید در این حوزه برای خود نام و آوازه زیادی را فراهم کنید و به سادگی می توانید مشتریان خود را بدون نگرانی از توان انجام کار توسعه دهید. با ثبت شرکت می توانید از تسهیلات دولتی برخوردار شوید، از توان کارکنان خود استفاده کنید، از همفکری شرکا خود بهره گرفته و حتی سرمایه خود را با توان مالی شرکا افزایش دهید و به درصدی از سود و اعتبار برسید که حتی تصور آن را هم نکرده باشید.

  نحوه ثبت شرکت کاشی و سرامیک

  نکته مهم تر از خود ثبت شرکت انتخاب قالب شرکت مورد نظر برای ثبت شرکت کاشی و سرامیک می باشد. خوشبختانه موضوع کاشی و سرامیک به حدی گسترده و مورد توجه است که در اکثر قالب های حقوقی قابلیت ثبت دارد.

  شما می توانید شرکت خود را بصورت سهامی عام، سهامی خاص، با مسئولیت محدود، تضامنی، مختلط سهامی و غیر سهامی و حتی بصورت تعاونی به ثبت برسانید و هیچ محدودیتی در این زمینه ندارید. اما انتخاب نوع شرکا، میزان سرمایه ، نگرش و خط مشی مورد نظر و حتی چشم انداز پیش روی شما در تعیین نوع قالب شرکت تاثیر گذار است.

  بصورت کلی برای ثبت شرکت کاشی و سرامیک داشتن سرمایه و برنامه و هدف اهمیت بیشتری دارد. اما نکته مهمی که احتمالا به دنبال آن هستید این است که کدام قالب بهتر است؟

  بصورت کلی سه روش ثبت شرکت برای شرکت کاشی و سرامیک بیشتر توصیه می شود که بسته به اهداف شما یکی از این سه قالب که در زیر توضیح خواهیم داد را انتخاب کنید:

  ثبت شرکت سهامی عام کاشی و سرامیک

  آن دسته از افرادی که احتمالا کسب و کاری در زمینه کاشی و سرامیک دارند، یا به نحوه کار آن به خوبی آشنا هستند و قصد دارند تا به امر صادرات کلان و یا دسترسی به بازارهای بزرگ تر با میزان تولید بسیار زیاد توجه داشته باشند بهتر است قالب شرکت خود را سهامی عام انتخاب کنند.

  حسن ثبت شرکت سهامی عام کاشی و سرامیک در این است که تنها 20 درصد از سرمایه اولیه شرکت را باید شرکایی که حداقل باید 5 نفر و بصورت سهامدار باشند تامین کنند و بالغ بر 51 درصد از سهام شرکت را می توانید از طریق پذیره نویسی و تشریفات قانونی به مردم واگذار کنید.

  اعتبار شرکت های سهامی عام بسیار زیاد است، به راحتی در هر بار می توانند سرمایه خود را افزایش دهند، مدیران و تصمیم گیرندگان شرکت از بین سهامداران هستند و دست آنها برای توسعه و تامین اهداف بزرگ و با میزان بسیار زیاد باز خواهد بود. کاری که معمولا شرکت های سهامی خاص، تضامنی و با مسئولیت محدود به دلیل کمبود سرمایه توانایی رقابت با آن را ندارند در قالب شرکت های سهامی عام می توان به راحتی انجام داد.

  تصور کنید برای رقابت با یک شرکت چینی بسیار بزرگ تنها زمانی موفق خواهید بود که میزان سرمایه زیاد و تولیدات زیاد و البته با کیفیتی داشته باشید تا بتوانید حتی با قیمت کمی بالاتر بازار رقابتی با این شرکت چینی را پیروز باشید.

  برای ثبت شرکت سهامی عام باید 5 نفر به عنوان شریک اولیه 35 درصد از سرمایه 20 درصد تعهد شده از کل تعیین شده را در نزد بانکی تادیه نمایند که حداقل 500 هزار تومان است. سپس برای تامین مابقی سرمایه پذیره نویسی انجام می شود.

  شرکت سهامی عام نیاز به اظهارنامه و اساسنامه دارد که باید تنظیم شده و به اداره ثبت شرکت ها تسلیم شود. سپس با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار و با به حد نصاب رسیدن سهام تعیین شده مجمع عمومی موسسین تشکیل می شود و صورتجلسه ای تنظیم می شود که در آن مدیران و بازرسین تعیین شده و اساسنامه و اظهارنامه و سایر مدارک قانونی شرکت نیز توافق شده است.

  بعد از آن و با تشکیل هیئت مدیره منتخب مجمع عمومی موسسین سمت های مدیران تعیین می شود و با رد یک تقاضانامه شرکت بصورت قانونی ثبت می شود.

  برای دریافت جزئیات ثبت شرکت سهامی عام مقاله ثبت شرکت سهامی عام را مطالعه فرمایید.

  ثبت شرکت سهامی خاص کاشی و سرامیک

  نوع دوم ثبت شرکت پیشنهادی برای کاشی و سرامیک ثبت شرکت سهامی خاص می باشد. این نوع شرکت ها که تمامی توان مالی خود را از شرکای خود دریافت می کنند بسیار محدودتر از شرکت سهامی عام هستند ولی همانند شرکت های سهامی عام میزان تعهدات هر نفر شریک که نباید در این نوع شرکت ها از 3 نفر کمتر باشد به اندازه آورده نقدی و غیر نقدی آنها در این شرکت ها می باشد.

  حسن شرکت های سهامی خاص این است که اولا توان رقابتی آنها توسط خود شرکا و با میزان سرمایه ای که آورده می شود مشخص می شود و اگر این شرکا از شرکا حقوقی هم باشند می توانند توان رقابتی بالایی داشته باشند و بازار داخلی و خارجی بزرگی را مورد هدف قرار دهند.

  دومین حسن شرکت سهامی خاص کاشی و سرامیک نحوه تصمیم گیری ساده تر و عملیاتی تر در شرکت می باشد و ضمنا هیچ محدودیتی نیز این شرکت ها برای رقابت در داخل و یا خارج از کشور ندارند و به راحتی می توانند با داشتن یک کارت بازرگانی معتبر به امر صادرات هم مبادرت نمایند.

  برای ثبت شرکت سهامی خاص نیازی به پذیره نویسی نیست و باید همه سرمایه توسط خود شرکا تادیه شود و نهایتا می تواند این سرمایه غیر نقدی تعهد شود. هرچند باید حداقل 35 درصد از سرمایه تعیین شده تادیه شود.

  شرکت های سهامی خاص باید مدیران را از بین خود انتخاب کنند، بازرس داشته باشند و با رد درخواست به اداره ثبت شرکت ها پس از تهیه اظهارنامه، اساسنامه، تقاضانامه، مدارک هویتی شرکا و .... شرکت خود را در این اداره به ثبت برسانند.

  ثبت شرکت با مسئولیت محدود کاشی و سرامیک

  شرکت های کاشی و سرامیک با مسئولیت محدود شاید در ایران در رده دوم محبوبیت باشند اما در سایر نقاط دنیا در رده اول محبوبیت و کارایی قرار دارند. ثبت این نوع شرکت ها ساده تر و تنها به دو نفر شریک نیاز است. تصمیم گیری در شرکت بر عهده خود شرکا است و سهامی در کار نیست بلکه سرمایه شرکت بصورت سهم الشرکه است یعنی هر فرد به میزانی سرمایه شرکت را متعهد و تادیه می کند و به همان اندازه هم در شرکت مدیون است.

  شرکت های با مسئولیت محدود کاشی و سرامیک در بین افرادی که سرمایه کمتری دارند معمولا به ثبت می رسد. اما در نظر داشته باشید که توان رقابتی این شرکت ها هم دقیقا با توجه به میزان سرمایه شرکت برابر است. یعنی حتی برخی از شرکت های با مسئولیت محدود از شرکت های سهامی خاص توان بسیار بالاتری دارند.

  بنابراین هیچ محدودتی در کار این شرکت ها نیست و ضمنا تصمیم گیری و ثبت آنها هم راحت تر است. شرکت با مسئولیت محدود را به راحتی با یک فرد دیگر و تنها با 100 هزار تومان می توانید ثبت کنید. به جای اساسنامه باید شرکتنامه تهیه شود و عمده عملیات ثبتی شرکت تنها با توافق شرکا انجام می شود.

  تعداد شرکت های با مسئولیت محدود هر روز بیشتر می شود ولی آنچه که اهمیت و توان شما را در این شرکت ها به اثبات می رساند عمدتا دریافت رتبه برای شرکت می باشد.

  برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود کاشی و سرامیک و شناخت شرایط کلی این نوع شرکت ها مقاله ثبت شرکت با مسئولیت محدود را دقیقا مطالعه فرمایید.

  البته ذکر این سه نوع شرکت دال بر این موضوع نیست که امکان ثبت شرکت کاشی و سرامیک در قالب شرکت های تضامنی، تعاونی و یا مختلط نیست بلکه این سه نوع شرکت خواهان بیشتری دارد و به دلیل ساختاری که دارد بیشتر توصیه می شود.

  مدارک و مستندات مورد نیاز برای ثبت شرکت کاشی و سرامیک

      تهیه اظهارنامه در دو نسخه
      تهیه اساسنامه و یا شرکتنامه در 2 نسخه بسته به نوع شرکت
      تادیه حداقل 35 درصد از سرمایه تعهد شده برای ثبت شرکت سهامی عام و یا سهامی خاص
      مدارک شناسایی و هویتی شرکا و یا سهامداران
      ارائه گواهی عدم سوء پیشینه تمامی شرکا
      تقاضانامه ثبت شرکت
      برگزاری و تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
      برگزاری و تنظیم صورتجلسه هیئت مدیره
      مجوز و مدارک برگزاری پذیره نویسی برای ثبت شرکت سهامی عام
      مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار برای ثبت شرکت سهامی عام
      واریز هزینه های ثبت شرکت
      اقرار نامه مدیران و بازرسین شرکت سهامی خاص و عام
      وکالتنامه وکیل

  ثبت شرکت کاشی و سرامیک در هر نوع قالب حقوقی نیازمند دانش و تخصص فراوان حقوقی است و داشتن پشتوانه و تجربه فراوان برای ثبت این نوع شرکت ها می تواند موفقیت و آینده شرکت شما را تضمین کند.


 • نظرات() 
 • دوشنبه 29 مهر 1398


  همان طور که در مقالات قبلی توضیح داده شد، شرکت های مختلط سهامی و مختلط غیرسهامی، بر اساس میزان مسئولیت شرکاء ، از انواع شرکت های مختلط می باشند. در این گونه شرکت ها، مسئولیت بعضی از شرکاء محدود به سرمایه آن ها و مسئولیت عده دیگر نامحدود است که شرکاء دسته اول را شرکای عادی و شرکاء دسته دوم را شرکای ضامن می گویند. بنابراین، شرکت های تجاری مختلط از اجتماع شرکاء عادی با مسئولیت محدود و شرکاء ضامن که دارای مسئولیت نامحدود می باشند تشکیل می شوند.
  این شرکت ها که در واقع از اختلاط شرکت های سرمایه ای و شخصی به وجود می آیند بر دو نوع می باشند :
  شرکت های مختلط سهامی – شرکت های مختلط غیر سهامی
  1- شرکت های مختلط سهامی :
  شرکت مختلط سهامی ، شرکتی است که برای امور تجاری بین یک عده شرکاء سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود که در اسم شرکت می بایست ، عبارت شرکت مختلط و لااقل اسم یکی از شرکاء ضامن قید شود.
  در شرکت مختلط سهامی، سرمایه شرکای سهامی به صورت سهام یا قطعات متساوی القیمت درآمده و مسئولیت آن ها تا میزان همان سرمایه ای که در شرکت دارند می باشد. ولی سرمایه شرکای ضامن به صورت سهام نبوده و این شرکاء مسئول کلیه بدهی های شرکت که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود، می باشند.
  این شرکت ها مانند شرکت های سهامی دارای مجامع عمومی موسس، عادی و فوق العاده با وظایف مشابه می باشند. علاوه بر آن هر شرکت مختلط سهامی، دارای هیئت مدیره بوده و همچنین هیئت نظارت ( به جای بازرس یا بازرسان ) می باشد.
  مدیریت شرکت مختلط سهامی مخصوص به شریک یا شرکای ضامن است.
  در هر یک از شرکت های مختلط سهامی هیات نظاری لااقل مرکب از سه نفر از شرکا برقرار می شود.
  در شرکت مختلط سهامی الزاماَ باید دو نوع شریک وجود داشته باشد. شریک عادی و شریک ضامن.
  ورشکستگی هیچ یک از شرکا ، حتی شریک ضامن باعث ورشکستگی شرکت نخواهد شد. ( به جز مواد مندرج در ماده 138 مبنی بر درخواست انحلال توسعه مدیر تصفیه ).
  2– شرکت مختلط غیرسهامی :
  شرکت مختلط غیرسهامی، شرکتی است که بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک بامسئولیت محدود بدون انتشار سهام ، برای انجام امور تجاری تشکیل می شود.
  در شرکت مختلط غیرسهامی، شریک یا شرکاء ضامن مسئول کلیه قروض و بدهی هایی هستند که ممکن است علاوه بر دارایی و اموال موجود شرکت پیدا شود. در حالی که شریک یا شرکاء با مسئولیت محدود، افرادی هستند که مسئولیت آن ها تا میزان سرمایه آن ها در شرکت می باشد.
  این شرکت که در واقع ترکیب شرکت تضامنی و شرکت بامسئولیت محدود است، بیشتر بین بازرگانانی که حرفه آن ها عملیات تجاری بوده و دارای مهارت ، تخصص، خلاقیت و ایده های یابتکاری می باشند و سرمایه دارانی که با آشنایی با این قبیل افراد مایلند در کار آن ها سرمایه گذاری نمایند تشکیل می شود.
  به موجب ماده 141 قانون تجارت :شرکت مختلط غیر سهامی تحت اسم مخصوصی تشکیل می شود.قسمت اخیر ماده 141 مقرر می کند:”در اسم شرکت باید عبارت “شرکت مختلط” و لااقل اسم یکی از شرکای ضامن قید شود”.در حقوق فعلی فرانسه، قید نام یکی از شرکا دیگر اجباری نیست و اگر شرکا بخواهند نام یک یا چند نفر از شرکا را قید کنند،مجازند از اسامی شرکای ضامن و یا شرکای با مسئولیت محدود استفاده کنند.مع ذلک، قید اینکه شرکت یک شرکت”مختلط غیر سهامی”است در تمام نوشته ها و مکاتبات شرکت ضروری است.
  اداره شرکت های مختلط غیرسهامی، به عهده شریک یا شرکای ضامن است. بنابراین شریک یا شرکاء با مسئولیت محدود حق اداره شرکت را ندارند.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 29 مهر 1398

   

  ثبت طرح صنعتی مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است.
  مواد 22 قانون مصوب 1386 و مواد 67 ، 68 ، 69 ، 70 و … آیین نامه در رابطه با اظهارنامه ثبت طرح صنعتی است.
  همان طور که در ماده 68 آیین نامه آمده است، اظهارنامه ثبت طرح صنعتی باید در 2 نسخه و در فرم مخصوص و به زبان فارسی تنظیم شده و پس از ذکر تاریخ، توسط متقاضس سا نماینده قانونی وی امضاء شود.
  پس از تنظیم اظهارنامه ، متقاضی یا نماینده قانونی وی باید اظهارنامه را به مرجع ثبت تسلیم نماید. تاریخ وصول لظهارنامه یا تاریخ داده پیام ، تاریخ اظهارنامه تلقی می گردد.

  مفاد اظهارنامه
  اظهارنامه باید دربردارنده مشخصات طرح باشد و در مواردی که متقاضی همان طراح نیست، اظهارنامه باید به همراه مدرکی باشد که ذی حق بودن متقاضی را برای ثبت طرح صنعتی ثابت نماید.
  بر اساس مقررات قانونی ، ذکر نکات ذیل در اظهارنامه ثبت طرح صنعتی الزامی است :
  1- اسم ، نشانی ، کدپستی ، شماره ملی ، تابعیت و سمت متقاضی یا نماینده قانونی وی و در صورتی که متقاضی شخص حقوقی است ذکر نام ؛ نوع فعالیت ، اقامتگاه ، محل و شماره ثبت ، تابعیت ، مرکز اصلی و عنداللزوم هر شناسه دیگر الزامی است ؛
  2- اسم ، اقامتگاه و کد پستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند، در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد ؛
  3- اسم و اقامتگاه طراح در صورتی که متقاضی همان طراح نباشد ؛
  4- ذکر کالا و طبقه ای که متقاضی درخواست ثبت طرح برای آن را دارد ؛
  5- تاریخ ، محل و شماره اظهارنامه یا گواهینامه طرح صنعتی در خارج، در صورت درخواست حق تقدم ؛
  6- تعیین ضمائم .
  با توجه به تبصره 1 ماده 70 آیین نامه مصوب 1387، در صورت تسلیم اظهارنامه و سایر اسناد مربوط توسط اشخاص حقوقی، امضاء آن ها از طرف اشخاص مجاز ضروری است.
  بر اساس تبصره 2 ماده یاد شده، اسم و نشانی متقاضی مقیم خارج از کشور علاوه بر فارسی باید به صورت حروف لاتین باشد و با همان حروف نیز ثبت و آگهی شود.

  اظهارنامه واحد و طرح های مختلف
  در اینکه با یک اظهارنامه می توان طرح های مختلفی را به ثبت رساند یا خیر می توان به ماده 24 قانون مصوب 1386 استناد نمود.  این ماده، امکان ثبت دو یا چند طرح صنعتی را در یک اظهارنامه تحت شرایطی به رسمیت شناخته است.
  به موجب ماده یادشده، دو یا چند طرح صنعتی را می توان در یک اظهارنامه قید و تسلیم نمود، مشروط بر آن که مربوط به یک طبقه بندی بین المللی و یا مربوط به یک مجموعه یا ترکیبی از اجزاء باشد.
  با توجه به ماده فوق قانونگذار برای امکان تقاضای ثبت چند طرح در اظهارنامه ملاک ها و ضوابطی را ارائه داده است که عبارتند از :
  1- طرح ها راجع به یک طبقه بندی بین المللی مربوط به طرح های صنعتی باشند. به عنوان مثال اگر طرح ها مربوط به طبقه 4 از طبقه بندی بین المللی طرح های صنعتی یعنی انواع برس و قلم مو باشند می توانند در قالب یک اظهارنامه و با پرداخت یک هزینه ثبت مورد تقاضای ثبت قرار گیرند.
  2- چنانچه طرح ها مربوط به یک مجموعه یا ترکیبی از اجزاء باشند؛ به عنوان مثال اگر طرح ها مربوط به یک سرویس چای خوری باشند اجزای این مجموعه یعنی فنجان ، قوری ، نعلبکی که دارای طرح های مشابه هستند می توانند در قالب یک اظهارنامه مورد تقاضای ثبت قرار گیرند. البته در این خصوص آنچه که از اهمیت برخوردار است وجود نقاط اشتراک در اجزای این طرح ها است.
  علاوه بر اینکه می توان طرح های مربوط به یک سری مجموعه کالا را در قالب یک اظهارنامه به ثبت رساند، همچنین می توان طرح مربوط به هر جزء از مجموعه را نیز در قالب یک اظهارنامه به ثبت رساند؛ زیرا آن ها از حیث ساختار و هم تزیینات اشتراک دارند. به عنوان مثال اگر فنجان ها را در مجموعه سرویس چای خوری در نظر بگیریم اولاَ : با سایر مجموعه به لحاظ نقوش به کار رفته در آن اشتراک دارند. ثانیاَ : خود مجموعه فنجان ها هم به لحاظ شکل و ساختار و هم تزیینات با یکدیگر مشترکند و از این حیث هم در قالب یک اظهارنامه قابل تقاضای ثبت می باشند.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 28 مهر 1398


   
  یکی از وظایف مهم مجمع عمومی موسس انتخاب هیئت مدیره شرکت است زیرا شرکت به عنوان شخصی حقوقی جز با نمایندگی اشخاص طبیعی نمی تواند عمل کند و تا زمانیکه مدیران شرکت انتخاب نشده اند، تاسیس شرکت معلق است. ماده 47 قانون تجارت مقرر می دارد : ” در صورتیکه مدیرها و مفتشینی که از طرف مجمع عمومی انتخاب شده اند قبول انجام وظیفه نمایند قبولی آن ها در صورت مجلس قید و شرکت از همان تاریخ تشکیل می گردد “. بنابراین مجمع عمومی موسس باید بعد از تصویب اساسنامه که طرز اداره شرکت و تعداد مدیران و وظایف و اختیارات هیئت مدیره و مدت مدیریت آن را تعیین می کند طبق مقررات اساسنامه مبادرت به انتخاب مدیر یا مدیران شرکت بنماید. ماده 46 قانون تجارت مقرر می دارد که مدیران شرکت برای 4 سال تعیین می شوند ولی چون ممکن است موسسان از اعتمادی که صاحبان سهام در بدو امر نسبت به آن ها دارند سوء استفاده کنند و در اساسنامه شرکت اشخاص معینی را به عنوان مدیر پیش بینی کنند و به این طریق تغییر آنان را منوط به تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده نمایند که محتاج به اکثریت زیادی است، قسمت آخر ماده 46 مقرر می دارد : ” در صورتیکه بر حسب مقررات اساسنامه تعیین آن ها موکول به تصویب مجمع عمومی نباشد مدت مدیری آن ها بیش از دو سال نخواهد بود “.

  قبولی هیئت مدیره
  هیئت مدیره شرکت از اشخاص طبیعی تشکیل می شود. راجع به اینکه اشخاص حقوقی می توانند به سمت مدیر شخص حقوقی تعیین شوند، بحث زیادی شده است. بعضی اظهار می دارند که شخص حقوقی به نوبه خود دارای مدیری می باشد که شخص طبیعی است و طبیعتاَ وقتی شخص حقوقی به سمت مدیر شرکت تعیین شود باز مانند آنکه یک شخص طبیعی است عملیات مدیریت را انجام خواهد داد و چون اعمال مدیریت از وظایفی است که مختص اشخاص طبیعی است، بنابراین طبق ماده 588 قانون تجارت که مقرر می دارد : ” شخص حقوقی می تواند دارای کلیه حقوق و تکالیفی شود که قانون برای افراد قائل است مگر حقوق و وظایفی که بالطبیعه فقط انسان ممکن است دارای آن باشد مانند حقوق و و ظایف ابوت – بنوت و امثال ذلک “. شخص حقوقی نمی تواند سمت مدیریت داشته باشد . ولی عده دیگری اظهار می دارند مدیریت شرکت تابع مقررات وکالت است ؛ زیرا ماده 51 قانون تجارت مقرر می دارد : ” مسئولیت مدیر شرکت در مقابل شرکاء همان مسئولیتی است که وکیل در مقابل موکل دارد “. و چون شخص حقوقی می تواند هر عملی را به عنوان وکالت انجام دهد قبول مدیریت نیز می تواند بنماید. منتهی همان طوری که اعمال شخص حقوقی به وسیله مدیران و نمایندگان او انجام می گیرد اعمال سمت مدیریت نیز توسط نماینده قانونی او بنام و از طرف شخص حقوقی انجام خواهد گرفت. موضوع مدیریت اشخاص حقوقی از این جهت اهمیت دارد که در صورتیکه شخص حقوقی بتواند سمت مدیریت را قبول کند چون شخص حقوقی مدیر تعیین شده است و وظایف مدیریت توسط نمایندگان قانونی او انجام می گیرد، شخص حقوقی می تواند در هر موقع نمایندگان خود را تغییر دهد بدون آنکه احتیاج به تغییر مدیر شرکتی که به عنوان مدیر آن انتخاب شده است، داشته باشد. در صورتیکه شخص حقوقی نتواند سمت مدیریت را قبول کند، در موقع تغییر نماینده قانونی خود سمت نماینده مزبور در شرکت تا زمانی که توسط شرکت عزل نشده است، باقی خواهد ماند و مدیر مزبور خواهد توانست دست به اقداماتی زند که برخلاف مصالح شخص حقوقی مزبور باشد. زیرا دعوت مجمع عمومی جدید اولاَ تابع تشریفاتی است که فوراَ میسر نیست و ثانیاَ ممکن است در مجمع عمومی مزبور شخص حقوقی که نماینده خود را معرفی نموده است اکثریت نداشته باشد و علی رغم عزل نماینده خود، نماینده مزبور به مدیریت در شرکت ادامه دهد. به هر حال عادات و رسوم تجاری امروزه تعیین شخص حقوقی را به عنوان مدیر شرکت سهامی تجویز می نماید، منتهی اعمال سمت مدیریت به وسیله نمایندگان قانونی آن ها انجام می شود.
  تعیین مدیر یا مدیران شرکت برای اعلام تاسیس شرکت کافی نیست . زیرا طبق ماده 47 قانون تجارت مدیران باید سمت خود را قبول کنند. این قبولی اغلب در صورتجلسه مجمع عمومی ذکر می شود و مدیرانی که قبول سمت کرده اند ذیل صورتجلسه را امضاء می کنند. ولی بعضی اوقات اتفاق می افتد که مدیران در جلسه مجمع عمومی حاضر نیستند در اینصورت چون اغلب تعیین مدیران شرکت های سهامی طبق توافق قبلی انجام می گیرد ممکن است به موجب نوشته ای موافقت قبلی خود را با قبولی سمت مدیریت در صورتیکه انتخاب شوند، اعلام دارند یا اینکه بعد از انتخاب، قبولی خود را به موجب نوشته جداگانه اعلام نمایند و تا زمانی که قبولی آنان اعلام نشده است تاسیس شرکت معلق خواهد ماند. طبیعی است که اگر بعد از انتخاب، مدیران سمت خود را قبول نکنند تشکیل مجمع عمومی دیگری ضرورت می یابد تا مدیران جدیدی را انتخاب کنند. در صورتیکه بعد از انتخاب، بعضی از مدیران سمت خود را قبول کنند و برخی قبول ننمایند این اشکال پیش می آید که آیا شرکت تاسیس شده است یا خیر ؟ در این مورد باید به مقررات اساسنامه شرکت مراجعه کرد. اگر تصمیمات شرکت با اکثریت آراء مدیران معتبر باشد، در صورتیکه اکثریت مدیران قبولی خود را اعلام دارند شرکت از همان تاریخ تشکیل می شود و می تواند شروع به عملیات نماید. منتهی برای تکمیل عده مدیران لازم است مجمع عمومی دیگری تشکیل شود که کسری را انتخاب نمایند زیرا خود را قبول کرده اند اکثریت لازم را برای اتخاذ تصمیم و اداره شرکت نداشته باشند. تشکیل شرکت منوط به انعقاد مجمع عمومی جدیدی است که مابقی اعضاء هیئت مدیره را انتخاب کند. و چون اصولاَ مجمع عمومی در هر موقع حق تغییر و عزل مدیران را نیز دارد مجمع عمومی جدید می تواند به انتخاب کسری هیئت مدیره مبادرت کند یا مجدداَ به انتخاب کلیه اعضای هیئت مدیره اقدام نماید.
  بنا به مراتب بالا قبولی مدیران در صورتیکه در صورتجلسه مجمع عمومی موسس ذکر نگردد دنباله تصمیمات مجمع عمومی موسس است و قبولی مدیران که جداگانه اعلام شود باید ضمیمه صورتجلسه مجمع گردد.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 28 مهر 1398

   
  ثبت طرح صنعتی مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است. اظهارنامه ثبت طرح صنعتی باید در دو نسخه و در فرم مخصوص و به زبان فارسی تنظیم شده و پس از ذکر تاریخ، توسط متقاضی یا نماینده قانونی وی امضا شود.
  اظهارنامه باید دربردارنده مشخصات طرح باشد و در مواردی که متقاضی همان طراح نیست ، اظهارنامه باید به همراه مدرکی باشد که ذی حق بودن متقاضی را برای ثبت طرح صنعتی ثابت نماید.

  ضمائم اظهارنامه ثبت طرح صنعتی
  همان طور که در ماده 22 قانون مصوب 1386 آمده است ، اظهارنامه ثبت طرح صنعتی که به اداره مالکیت صنعتی تسلیم می شود، همراه نقشه ، عکس و سایر مشخصات گرافیکی کالا تشکیل دهنده طرح صنعتی هستند و ذکر نوع فرآورده هایی که طرح صنعتی برای آن ها  استفاده می شود خواهد بود. اگر طرح صنعتی 3 بعدی باشد، اداره مالکیت صنعتی می تواند نمونه واقعی یا ماکتی از آن را نیز به همراه اظهارنامه درخواست نماید.
  همچنین به موجب قسمت اخیر ماده یاد شده، اظهارنامه باید دربردارنده مشخصات طرح باشد و در مواردی که متقاضی همان طراح نیست، اظهارنامه باید به همراه مدرکی باشد که ذی حق بودن متقاضی را برای ثبت طرح صنعتی ثابت نماید.
  با توجه به ماده 73 آیین نامه مصوب 1387 مدارک زیر باید ضمیمه اظهارنامه شوند :
  1- مدارک مثبت هویت متقاضی و طراح ؛
  2- مدارک نمایندگی، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید ؛
  3- اگر طرح صنعتی دو بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه ؛
  4- اگر طرح صنعتی 3 بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده از تمامی جوانب طرح ؛
  5- در طرح صنعتی 3 بعدی، مرجع ثبت می تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید. اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد، باید حداکثر بیست در بیست در بیست سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ای بادوام و غیرفاسد شدنی باشد. شکل های گرافیکی و ترسیم شده باید حداکثر در ابعاد دده در بیست سانتی متر بوده و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا بر قطع A4 و با جوهر مشکی باشد ؛
  6-درخواست کتبی به تاخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت آن در صورت تمایل ؛
  7- درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح، چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذکر شود ؛
  8- رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است، زسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی ؛
  9- مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
  با توجه به تبصره 1 ماده یادشده، طرح چاپ شده اشکال و تصاویر گرافیکی یا ترسیم شده موضوع بندهای 3 و 4 فوق، باید حداکثر در ابعاد بیست در بیست سانتی متر باشد و در آن رنگی بودن یا نبودن اشکال و تصاویر تصریح گردد.
  همان طور که در تبصره 2 ماده یاد شده آمده است، در صورت ارائه ماکتی از مدل طرح، مرجع ثبت می تواند ماکت مزبور را به ممهور به مهر و تاریخ نموده به متقاضی اعاده نماید.
  بر اساس تبصره 3 ماده فوق، در فرضی که اظهارنامه حاوی طرح های صنعتی متعدد باشد، تصاویر یا اشکال یا مدل ها به صورت جداگانه ارائه شده و به وسیله شماره از یکدیگر متمایز می گردند

 • نظرات() 
 • یکشنبه 28 مهر 1398


   

  رکن اداره کننده و به عبارت دیگر قوه مجریه شرکت های سهامی اعضای هیات مدیره آن هستند. سهام داران با انتخاب اعضای هیات مدیره و اعتماد به حسن عملکرد و درایت آنان سرمایه های خود را به شرکت می سپارند و آنان نیز با بهره گیری از هوش و خلاقیت خود پس از انقضای سال مالی سود مناسبی عاید شرکت و سهام داران می کنند.
  در این مقاله انتخاب اعضای هیات مدیره از بین سهام داران و تعداد اعضای هیات مدیره و چگونگی تغییر و یا عزل آنان بررسی می شود.

  انتخاب اعضای هیات مدیره از بین سهامداران
  طبق مفاد ماده 107  ” لایحه ” هیات مدیره شرکت های سهامی از میان صاحبان سهام انتخاب می شوند بنابراین در زمان برگزاری مجمع عمومی برای انتخاب مدیران، مدیر منتخب حداقل باید دارای یک سهم از سهام شرکت باشد و اگر طبق اساسنامه تعداد سهام وثیقه مدیران از یک سهم بیشتر باشد بر اساس ماده 115 ” لایحه ” از تاریخ انتخاب یک ماه فرصت دارد تا نسبت به تکمیل آن اقدام نماید.
  اگر در جلسه مجمع عمومی فردی به عضویت هیات مدیره انتخاب شود که فاقد هر نوع سهمی در شرکت باشد و بعد از برگزاری مجمع به او سهامی اختصاص داده شود خلاف مقررات قانونی و محکوم به بطلان است.
  شرکت های دولتی با عنایت به ماده 300 ” لایحه ” از این موضوع معاف اند و با توجه به اینکه در شرکت های دولتی صد در صد و یا اکثریت مطلق سهام متعلق به دولت است، در زمان برگزاری مجمع و انتخابات هیات مدیره، مدیران الزامی به داشتن سهام ندارند و معمولاَ پس از انتخاب افرادی به عنوان عضو هیات مدیره به تعداد قید شده در اساسنامه سهام وثیقه به آنان اختصاص می یابد.
  البته تشریفات اخذ اقرار نامه و وکالت نامه رسمی تام الاختیار با حق فروش و انتقال سهام از مدیران الزامی خواهد بود زیرا سهام دولت قابلیت انتقال به مدیران را ندارد و صرفاَ در ظاهر و برای رعایت مقررات قانون تجارت و اساسنامه شرکت به آنان سهام اختصاص داده می شود لذا تضمین چگونگی اعاده سهام فوق از مدیر به سهام دار دولتی و الزامی است.

  تعداد اعضای هیات مدیره و چگونگی تغییر و یا عزل آنان
  با توجه به اطلاق ماده 107 ” لایحه ” مدیران کلاً یا بعضاً با اراده صاحبان سهام قابل عزل خواهند بود و نیاز به وجود علت خاص برای عزل آنان نیست.
  طبق مفاد ماده 88 “لایحه” اعضای هیات مدیره با رای موافق نصف به علاوه یک آرای حاضر در جلسه رسمی و بدون نیاز به اثبات قصور یا تقصیر و یا تخلفی قابل عزل هستند.
  در مورد تعداد اعضای هیات مدیره در شرکت های سهامی خاص قانون ساکت است ولی در مورد شرکت های سهامی عام ماده 107 ” لایحه ” انتخاب حداقل پنج نفر را الزامی می داند.
  با توجه به ماده 119 و 124 ” لایحه ” و امکان جمع دو سمت هیات مدیره در یک نفر می توان نتیجه گرفت که حداقل مدیران در شرکت های سهامی خاص باید دو نفر باشد.
  مدیران در مجامع عمومی موسس، عادی سالیانه و عادی به طور فوق العاده انتخاب می شوند ولی نحوه رای گیری و انتخاب آنان در مجمع موسس و عادی تفاوت دارد. در مجمع عمومی عادی آرا در تعداد مدیرانی که باید انتخاب شوند ضرب می شود ولی در مجمع موسس چنین نیست.
  طبق ماده 109 “لایحه” دوره تصدی مدیران نمی تواند از دو سال بیشتر باشد و انتخاب مجدد آنان برای دوره بعدی بلامانع است. در برخی از شرکت ها پس از انتخاب مدیران در مجمع عمومی برای مدت دو سال صلاحیت آنان باید در مراجعی مانند بانک مرکزی، بیمه مرکزی و بورس اوراق بهادار تهران تایید شود.
  به موجب ماده 111 قانون تجارت، افراد ممنوع الانتخاب به سمت هیات مدیره به شرح ذیل اند : 
  1- محجورین و کسانی که حکم ورشکستگی آن ها صدر شده است.
  2- کسانیکه به علت ارتکاب جنایت یا یکی از جنحه های ذیل به موجب حکم قطعی از حقوق اجتماعی کلاَ یا بعضاَ محروم شده باشند در مدت محرومیت.
  سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری؛ جنحه هایی که به موجب قانون در حکم خیانت در امانت یا کلاهبرداری شناخته شده است، اختلاس، تدلیس، تصرف غیرقانونی در اموال عمومی
  چنانچه مدیر یا مدیرانی برخلاف مراتب فوق به سمت مدیریت منصوب شوند یا بعد از انتصاب جرم محرز شود.دادگاه بنا به درخواست ذینفع عزل مدیر یا مدیران مزبور را صادر  خواهد نمود و این حکم جنبه قطعی خواهد داشت.
  همچنین، به موجب ماده 126 لایحه ی اصلاحی قانون تجارت، اشخاص مذکور در ماده 111 نمی توانند به مدیریت عامل شرکت انتخاب شوند و هیچ کس نمی تواند در عین حال مدیریت عامل بیش از یک شرکت را داشته باشد.تصمیمات و اقدامات مدیر عاملی که بر خلاف مفاد این ماده انتخاب شده است در مقابل صاحبان سهام و اشخاص ثالث معتبر و مسئولیت های سمت مدیریت عامل شامل حال او خواهد شد.

  تکته :
  _ کلیه ی اعضای هیات مدیره نباید دارای سوء پیشینه ی کیفری باشند.
  _ به موجب اصل 141 قانون اساسی، رییس جمهور، معاونان رییس جمهور، وزیران و کارمندان دولت نمی توانند بیش از یک شغل دولتی داشته باشند و داشتن هر نوع شغل دیگر در موسساتی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت یا موسسات عمومی است و نمایندگی مجلس شورای اسلامی و وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی و نیز ریاست و مدیریت عامل یا عضویت در هیات مدیره انواع مختلف شرکت های خصوصی،جز شرکت های تعاونی ادارات و موسسات برای آنان ممنوع است.( سمت های آموزشی در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی از این حکم مستثنی هستند) .

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 24 مهر 1398


  برابر ماده 6 قانون تجارت هر تاجری برای اینکه کلیه معاملات و خرید و فروش هایش در طول یک روز و یک هفته و یک سال معین و مشخص باشد باید دارای دفاتری به شرح ذیل باشد :
  1- دفتر روزنامه
  2- دفتر کل

  3- دفتر دارایی
  4- دفتر کپیه

  سندیت دفاتر تجاری از نظر قوانین و مقررات مالیاتی
  درباره سندیت دفاتر تجاری ماده 14 قانون تجارت چنین تصریح می دارد :
  دفاتر تجاری و سایر دفاتری که تجار برای امور تجاری خود به کار می برند در صورتیکه مطابق مقررات این قانون مرتب شده باشند بین تجار در امور تجاری سندیت خواهند داشت در غیر این صورت فقط علیه صاحب آن معتبر خواهند بود.
  در این خصوص و با توجه به این ماده چند نکته حائز اهمیت است :
  کلیه دفاتر تجاری که بر اساس قوانین و ضوابط تعیین شده، در قانون تجارت تنظیم شده باشد، از نظر محاسبه مالیات سالانه تجار سندیت دارد. لکن در صورتیکه موارد ذیل در آن ها وجود داشته باشد از نظر محاسبه مالیات اعتباری نداشته و رد خواهند شد :
  1- مخدوش بودن مانند تراشیدن، پاک کردن ، محو کردن مندرجات ، نوشتن بین سطور ، جای سفید گذاشتن یا سفید ماندن تمام یا قسمتی از یک یا چند صفحه آن ها یا اشتباه در محاسبه
  2- عدم ارائه دفاتر در مواقع لزوم و محاسبه
  3- استفاده از دفاتر مالی سنوات گذشته
  4- تاخیر بیشتر از حد مجاز و مهلتی که برای نوشتن آن ها تعیین شده است.
  که در این صورت ممیز مالیاتی به طور علی الراس مالیات را تعیین خواهد نمود و منظور از تعیین مالیات به طریق علی الراس یعنی تشخیص مالیات تاجر بر اساس اطلاعاتی است که ممیز مالیاتی به دست آورده باشد.

  سندیت دفاتر تجاری از نظر اثبات حق
  اول : در موارد ذیل دفاتر تجاری تجار در دعوای علیه تاجر با تجار دیگر دلیل محسوب می شود:
  1- هر گاه دعوی علیه تاجر دیگری باشد.
  2- دعوا مربوط به مطالبات و محاسبات تجاری باشد.
  3- دفاتر تجاری بر اساس ضوابط مندرج در قانون تجارت تنظیم شده باشد.
  دوم : در مواد ذیل دفاتر تجاری دلیل محسوب نمی شود:
  1- در صورتیکه اوراق جدیدی به دفتر تجاری افزوده شده باشد.
  2- هر گاه مخدوش بودن دفاتر مزبور محقق شده باشد.
  3- در مواقعی که بی اعتباری دفاتر مورد بحث به وسیله مراجع ذیصلاح اعلام شده باشد.
  سوم : مواردی که تاجر ملزم به ارائه دفاتر خود می باشد به شرح ذیل است:
  1- در صورتی که در دعوای مطروحه (طرح شده) به آن استناد شده باشد ارائه دفاتر مزبور الزامی است.
  2- چنانچه تسلیم دفاتر و ارائه آن در دادگاه ممکن نباشد دادگاه کارمندی را مامور می نماید که به تجارتخانه مراجعه نموده از تمام یا قسمتی از صفحات دفاتر که لازم و ضروری باشد کپی یا رونوشت تهیه نمایند.
  3- در صورتی که تاجر از ارائه دفاتر تجاری خود امتناع نماید و نتواند اثبات نماید که دفاتر وی تلف گردیده و یا دسترسی بدان ندارد دادگاه می تواند دلیل مورد استناد را به نفع و حقانیت استناد کننده محسوب نماید.

 • نظرات() 
 • سه شنبه 23 مهر 1398

   
  داشتن مدیر عامل برای شرکت تعاونی الزامی است؛ به موجب قانون ، هیئت مدیره مکلف است برای مدیریت عملیات تعاونی و اجرای تصمیمات مجمع عمومی و تصمیمات هیئت مدیره فرد واجد شرایطی را انتخاب کند. مدیر عامل را می توان از بین اعضای شرکت تعاونی یا خارج از آن ها انتخاب کرد؛ ولی در تعاونی های چند منظوره در صورتی که عضویت برای همه آزاد و داشتن عضو غیرشاغل مجاز باشد، مدیر عامل باید از میان اعضای شاغل انتخاب شود.

  مدیر عامل برای مدت دو سال انتخاب می شود و منعی برای انتخاب مجدد وی وجود ندارد.
  مدیر عامل زیر نظر هیئت مدیره کار می کند. وظایف و اختیارات مدیر عامل در آیین نامه ای که با پیشنهاد هیئت مدیره به تصویب مجمع عمومی عادی می رسد، تعیین می شود.
  مدیر عامل به طور موظف کار می کند؛ یعنی حقوق بگیر شرکت تعاونی است. حقوق و مزایای مدیر عامل را بنا به پیشنهاد هیئت مدیره، مجمع عمومی عادی تعیین می کند.
  همان طور که هیئت مدیره مدیر عامل را انتخاب و تعیین می کند، عزل مدیر عامل نیز از اختیارات هیئت مدیره است. مدیر عامل می توانداز سمت خود استعفا دهد، قبول استعفای وی با هیئت مدیره است.
  هیئت مدیره می تواند قسمتی از اختیارات خود را با تصویب اکثریت سه چهارم آرای اعضا، به مدیر عامل تفویض کند. مدیر عامل در حدود اختیاراتی که به وی تفویض شده است، نماینده قانونی شرکت محسوب می شود و حق امضا دارد.
  مدیر عامل می تواند بدون حق رای، در جلسات هیئت مدیره حضور داشته باشد. معمولاَ اوراق عادی و نامه های شرکت فقط به امضای مدیر عامل می رسد، ولی کلیه چک ها ، قراردادها و اسناد و اوراقی که برای شرکت تعاونی ایجاد تعهد می کند، باید به امضای مدیر عامل و دیگر صاحبان امضای مجاز شرکت برسد.
  هیئت مدیره حداقل هر دو هفته یک بار جلسه تشکیل می دهد. این جلسه به دعوت رئیس یا نایب رئیس هیئت مدیره تشکیل می شود. علاوه بر این، مدیر عامل و هر یک از اشخاص مذکور می توانند هیئت مدیره را برای تشکیل جلسات فوق العاده دعوت کنند.
  برای انتخاب مدیرعامل، اکثریت خاصی منظور نشده است. از طرفی در جلسات هیئت مدیره که رسمیت آن با حضور بیش از نصف اعضا حاصل می شود، تصمیمات با رای اکثریت اعضای حاضر در جلسه اتخاذ می گردد، پس ظاهراَ برای انتخاب مدیر عامل نیز همین اکثریت لازم است؛ ولی از طرف دیگر به بیان عبارت اخیر تبصره ماده 37 قانون بخش تعاونی، هیئت مدیره با موافقت اکثریت سه چهارم اعضا می تواند قسمتی از اختیارات خود را به مدیر عامل تفویض کند؛ لذا به نظر می رسد که انتخاب مدیر عامل نیز باید با رای موافق اکثریت همه اعضای هیئت مدیره به عمل آید. در غیر این صورت لازم می آید که مدیر عامل بدواَ با رای اکثریت اعضای هیئت مدیره حاضر در جلسه رسمی انتخاب شود و سپس با تصویب اکثریت سه چهارم همه اعضای هیئت مدیره، به وی تفویض اختیار شود، و قبول این امر احتمالاَ با درنگ و تردید ” بنای عقلا ” مواجه خواهد شد.
  هیئت مدیره باید با مدیر عامل منتخب قراراد استخدامی منعقد کند و وی را به عنوان مدیر عامل شرکت، به مرجع ثبت شرکت معرفی کند.
  به موجب دستورالعمل مربوط، در شرکت هایی که وزارت تعاون تعیین و اعلام می کند، هیئت مدیره مکلف است مشخصات مدیر عامل منتخب را برای طرح و بررسی در جلسه کمیسیون مربوط به وزارت تعاون ارسال کند. نظر کمیسیون حداکثر ظرف مدت یک هفته ابلاغ می شود، در صورت عدم وصول اعلام نظر کمیسیون، عقد قرارداد استخدامی و اعلام مراتب به مرجع ثبت شرکت بلامانع خواهد بود.
  مدیر عامل می تواند از پاداش مقرر در بند 4 ماده 25 قانون بخش تعاونی استفاده کند. به موجب این بند، درصدی از سود خالص سالانه شرکت تعاونی به پیشنهاد هیئت مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی برای پاداش به اعضا، مدیران و بازرسان تخصیص داده می شود. ( مدیر عامل نیز در زمره مدیران شرکت است ) .
  نمونه اساسنامه مقرر می دارد : مدیر عامل نمی تواند سمت بازرسی یا مدیریت عامل یا عضویت هیئت مدیره شرکت تعاونی دیگری را با موضوع و فعالیت مشابه قبول کند؛ فلذا : اولاَ بنا به مفهوم مخالف بیان مذکور در نمونه اساسنامه، مدیر عامل شرکت تعاونی مجاز است سمت بازرسی یا عضویت هیئت مدیره یا مدیریت عامل شرکت تعاونی غیرمسابه را بپذیرد؛ ثانیاَ به علت اینکه اصولاَ قابل قبول و مجاز نیست که فرد واحدی سمت مدیریت عامل و بازرسی را هم زمان بر عهده داشته باشد، پس جایز نیست مدیر عامل شرکت تعاونی سمت بازرسی همان شرکت را قبول کند. ولی بنا به مفهوم مخالف همین مطلب، می توان گفت امکان دارد مدیر عامل عضو هیئت مدیره همان شرکت تعاونی باشد، و چون در این مورد ظاهراَ منعی در قانون بخش تعاونی و مقررات و نمونه اساسنامه مشاهده نمی شود، پس هیئت مدیره شرکت تعاونی می تواند یکی یاز اعضای خود را به سمت مدیر عامل انتخاب کند. به عبارت دیگر سمت مدیریت عامل شرکت تعاونی با سمت های بازرسی، عضویت هیئت مدیره و مدیر عاملی شرکت تعاونی مشابه و سمت بازرسی همان شرکت تعاونی مانعه الجمع است؛ ولی با بازرسی ، عضویت هیئت مدیره و مدیر عاملی شرکت تعاونی غیرمشابه و عضویت هیئت مدیره همان شرکت تعاونی ” مانعه الجمع ” نیست

 • نظرات() 
 • شنبه 20 مهر 1398


   

  تجارت الکترونیکی از سال 1970 میلادی و زمانی که شرکت های بزرگ با اندیشه تبادل اطلاعات تجاری بین شرکا و تولیدکنندگان خود، درصدد تاسیس و راه اندازی شبکه های خصوصی برآمدند، به وجود آمد.

  این عمل که تحت عنوان “تبادل اطلاعات الکترونیک” به صورت ساده شده و تحت استانداردهای لازم بین شرکت های تجاری صورت می گرفت، موجب کاهش چشمگیر مسائل ناشی از مکاتبات اداری سنتی وسبله کاغذ و وجود نیروهای انسانی در این بخش ها گردید.
  به طور خلاصه، تجارت الکترونیکی را می توان ورود افراد به اینترنت به عنوان یک شبکه ارزان و یا رایگان برای دسترسی به انواع سایت های جهانی یا وب جهانی یا بازاری که کالاها، خدمات و اطلاعات برای فروش در آن عرضه می شوند دانست که از طریق مبادله الکترونیکی داده به انجام معاملات تجاری می پردازند.
  بر همین اساس مجلس شورای اسلامی در تاریخ هفدهم دی ماه سال یک هزار و سیصد و هشتاد و دو، قانون تجارت الکترونیکی را با هدف حمایت از فعالیت های تجارت الکترونیکی در 81 ماده و 7 تبصره به تصویب رساند.
  در واقع می توان گفت، تجارت الکترونیکی عبارتست از هر گونه معامله ای که در آن خرید و فروش کالا و یا خدمات از طریق اینترنت صورت پذیرد و به واردات و یا صادرات کالا و یا خدمات منتهی شود.
  تجارت الکترونیکی، نه تنها شامل خرید و فروش از طریق اینترنت می شود بلکه دارای کاربرد وسیع تری بوده و سایر جنبه های فعالیت تجاری مانند خرید ، صورت برداری از کالاها، مدیریت تولید و تهیه و توزیع، جابه جایی کالاها و خدمات پس از فروش را دربر می گیرد.
  در قانون تجارت الکترونیکی به شرح ذیل تعریف شده است:
  مجموعه اصول و قواعدی که برای مبادله آسان و ایمن اطلاعات در واسطه های الکترونیکی و با استفاده از سیستم های ارتباطی جدید به کار می رود.
  از جمله حمایت انحصاری در بستر الکترونیکی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
  1- حمایت از مصرف کننده
  الف- فروشندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات بایستی اطلاعات موثر در تصمیم گیری مصرف کنندگان جهت خرید و یا قبول شرایط را از زمان مناسبی قبل از عقد در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. حداقل اطلاعات لازم، شامل موارد ذیل می باشد :
  – مشخصات فنی و ویژگی های کاربردی کالا و یا خدمات
  – هویت ، نام تجاری و نشانی تامین کننده
  – کلیه هزینه هایی که برای خرید کالا بر عهده مشتری می باشد.
  – مدت زمان اعتبار پیشنهاد ارائه شده
  – شرایط و فرآیند عقد از جمله ترتیب و نحوه پرداخت، تحویل یا اجراء ، فسخ و …
  2- حمایت از حقوق مولف
  الف- استفاده از علائم تجاری به صورت نام دامنه و یا هر نوع نمایش علائم تجاری که موجب فریب یا مشتبه شدن طرف به اصالت کالا و خدمات شود ممنوع می باشد.
  ب- حق تکثیر ، اجراء و توزیع ( عرضه و نشر ) آثار تحت حمایت قانون حقوق مولفان ، منصفان و هنرمندان به صورت داده پیام ، منحصراَ در اختیار مولف است.
  ج- تحصیل غیرقانونی اسرار تجاری و اقتصادی بنگاه ها و موسسات برای خود و یا افشای آن برای اشخاص ثالث در محیط الکترونیکی جرم محسوب می شود.

 • نظرات() 
 • شنبه 20 مهر 1398

   
   
  داشتن دفاتر تجاری برای تنظیم و ترتیب اداره امور تجار و شرکت های تجاری مفید و قانوناً لازم است. تعیین وضع دارایی و نگاهداری حساب سود و زیان و تهیه ترازنامه، بر اساس این دفاتر به عمل می آید. بعلاوه دفاتر مذکور در تشخیص و تعیین مالیات، مورد استفاده ممیزان مالیاتی قرار می گیرند. و نیز در تعیین نوع ورشکستگی تاجر و شرکت تجاری، می توانند ملاک باشند.

  به موجب ماده 6 قانون تجارت، دفاتری که داشتن آن ها برای تجار ( و شرکت های تجاری ) الزامی است عبارتند از :
  – دفتر روزنامه
  – دفتر کل
  – دفتر دارایی
  – دفتر کپیه

  مواردی که دفتر تجاری می تواند اماره محسوب شود
  یکی از شرایط سندیت دفاتر تجاری، این است که طرفین دعوی هر دو تاجر باشند. ولی چون دفاتر تجاری، در هر حال علیه صاحب آن سندیت دارند، لذا در دعوایی که غیرتاجر یا شرکت تجاری اقامه می کند، می تواند به نفع خود از سندیت دفاتر تجاری آن ها استفاده کند. لیکن تاجر یا شرکت تجاری، چون طرف دعوای آن ها غیرتاجر است، نمی توانند در مقابل او به نفع خود، به دفاتر تجاری خود استناد کنند. زیرا دفاتر تجاری آن ها در مقابل غیرتاجر، سندیت ندارد. سندیت نداشتن دفاتر تجاری در برابر غیرتاجر را ، ماده 1298 قانون مدنی در عبارت اول خود مقرر می دارد. ولی این ماده پس از بیان اینکه ” دفتر تجاری، در مقابل غیرتاجر سندیت ندارد ” بلافاصله اضافه می کند، ” فقط ممکن است جزء قراین و امارات قبول شود “. بدین ترتیب، با وجود اینکه ماده 1298 ابتدا سندیت داشتن دفتر تجاری یعنی دلیل محسوب شدن آن را در مقابل غیرتاجر، نهی می نماید بعداَ به دادگاه اختیار می دهد که در همین مورد، آن را به عنوان ” اماره ” بپذیرد. البته این امر وقتی ممکن است که دفتر تجاری مطابق مقررات قانون تجارت، تحریر و مرتب شده و شامل مواردی نیز نباشد که دلیل محسوب شدن، از آن سلب شده است. در غیر این صورت، چون دفتر مزبور اساساَ سندیت ندارد، لذا نمی توان به نفع تاجر، به عنوان اماره مورد قبول دادگاه قرار گیرد.
  از آنجا که ” اماره ” به موجب قانون مدنی یکی از ادله پنجگانه اثبات دعوی است لذا باید گفت که عبارت اول ماده 1298 قانون مدنی شامل ” عام ” و ” خاص” است :
  – بیان اینکه دفتر تجاری در مقابل غیرتاجر سندیت ندارد، ” عام ” و ذکر اینکه فقط ممکن است جزء قراین و امارات قبول شود، ” خاص” می باشد. چون خاص هم زمان با عام بیان شده، مخصص آن به شمار می رود و آن را تخصیص می دهد. و همان طور که می دانیم، چنین مخصصی که جزئی از عام و وصل به آن است ، ” مخصص متصل ” نامیده می شود.
  ” اماره عبارت از اوضاع و احوالی است که به حکم قانون یا در نظر قاضی، دلیل بر امری شناخته می شود “. پس اماره بر دو نوع است، اماره قانونی و اماره قضایی.
  اماره مورد نظر ماده 1298، اماره قضایی است. اماره قضایی، اماره ای است که به نظر قاضی واگذار شده است. می توان گفت اوضاع و احوال مربوط به هر دعوی، که به نظر قاضی، موید اظهارات و ادعای هر یک از طرفین است اماره قضایی شمرده می شود.
  اماره و قرینه، در لغت دارای معانی مشترک بوده و هر دو به معنای نشانه و علامت می باشد. در حقوق، در معنای اصطلاحی نزدیک به هم، بکار رفته اند. می توان گفت ، قرینه عبارت از وضع مادی و ظاهری امر است که یا طرفیت دعوی توجه قاضی را به آن جلب می کنند یا قاضی، خود به آن متوجه می شود و اماره قضایی عبارت از اثر ذهنی قرینه در قاضی است، که به کمک ضوابط عقلی و تجربی و استدلال و شم قضایی قاضی، سبب می شود که وی، صحت ادعا و اظهارات احد از طرفین دعوی را محتمل تر تشخیص دهد و به طرف اعتقاد به حقانیت وی، سوق داده شود. اماره قضایی با نظر قاضی تعیین می گردد و کاملاَ به تشخیص و استنباط وی بستگی دارد. اماره قضایی، علم قاضی را تقویت می کند.

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 17 مهر 1398

   
  انتخاب  نام شرکت یکی از مهمترین مراحل در تاسیس یک کسب و کار است، نام انتخابی نقش بسیار مهمی در تجارت خواهد داشت  مخصوصا که امروزه به دلیل زیاد شدن شرکت ها انتخاب اسم مناسب برای آنها بیش از پیش سخت شده  و پر از نکات ریز و درشتی است که می تواند در انتخابمان، تأثیر گذار باشد. یک نام خوب باید منحصر بفرد بوده و به آسانی به خاطر سپرده شود و موجب سودآوری در آینده شود.

  • در انتخاب نام  برای شرکت موارد ذیل را در نظر داشته باشید :

  دارای ریشه فارسی باشد.
  لاتین نباشد.
  با شئونات انقلاب اسلامی ایران  منافات نداشته باشد.
  تکراری نباشد.
  دارای اسم خاص باشد.
  از اعداد به صورت ریاضی در آن استفاده نشود، بلکه به صورت حروف نوشته شود.
  از عناوین ایثارگران و شاهد و امثالهم که انحصاراً تحت نظارت سازمان محترم بنیاد شهید و امورایثارگران می باشد، استفاده نشود.
  ازعنوان های شعرا، دانشمندان و کاشفان درعصر حاضر استفاده نشود.
  عدم استفاده ازحروف اول چند کلمه به عنوان اسم مخفف و یا ترکیبی از چند حرف.
  عدم استفاده از حرف اول بعضی از کلمات مثل : پی وی سی و…
  • در ادامه نوشتاربه برخی از نام های اصیل ایرانی جهت انتخاب برای ثبت نام شرکت، اشاره ای خواهیم داشت :

  حرف  ( الف )

  نام

  مفهوم

  نام

  مفهوم

  آبادان

  خرم و باصفا

  آذرمهر

  نام موبدی است در زمان کواد

  آبتین

  نام پدر فریدون پادشاه پیشدادی

  آذرنوش

  در اوستا به دوستدار فرهنگ

  آبدوس

  نام یکی از درباریان ادوان سوم اشکانی

  آذین

  زیور،نام فرمانده لشکر بابک خرمدین

  آبستا

  اوستا

  آراستی

  نام عموی اشو زرتشت و پدر میدیوماه

  آتروپات

  نام والی آتروپاتن ( آذر آبادگان)

  آرتمیس

  نام فرمانده نیروی دریایی خشایارشاه

  آترین

  نام پسر اوپدرم در زمان داریوش یزرگ

  آرتین

  نام هفتمین پادشاه ماد

  آتش

  فروغ و روشنایی

  آرش

  پهلوان و یکی از بهترین تیراندازان ایرانی

  آخیشج

  نماد،عنصر

  آرمان

  آرزو، خواسته

  آدُر

  آذر، آتش

  آرمین

  آرمش،آسودگی

  آدُرباد

  نام موبد موبدان دوران شاپور
  * موبد : روحانی دین زرتشتی. دانشمند. مشاور. روایت کننده .

  آریا

  اصیل و آزاد، فرمانده ارتش ایران در روزگار کورش

  آذر بُرزین

  نام موبدی بوده

    آریامن

  نام فرمانده ناوگان خشایار شاه

  آذر آیین

  نام پسر آذر ساسان

  آریامنش

  نام پسر داریوش

  آذز افروز

  نام پسر مهرنوش پسر اسفندیار

  آریامهر

  دارنده مهر ایران

  آذر باد

  نام موبد موبدان روزگار شاپور دوم

    آرتاباز

  از نام های برگزیده

  آذربُد

  نام پسر هومت که نوشتن نامه دینکرد را به انجام رساند

  آریوبَرزَن

  دلاور و پهلوان. سردار داریوش سوم

  آذربود

  موبدی در زمان یزدگرد

   آزاد

  نام بهدینی که در فروردین یشت ستوده شده

  آذرپَژوه

  پسر آذر آیین پسر گستهم نویسنده کتاب گلستان دانش

   آزاد منش

  راد، جوانمرد،دارنده خوی      آزادگی

  آذرپناه

  نام یکی از ساتراپ آذر آبادگان

   آزادمهر

  از نام های برگزیده

  آذرخش

  صاعقه،برق

    آژمان

  بی زمان

  آدرفر

  در اوستا به دارنده  فر آذر

    آسا

  نام پدر بهمن که در چکامه از او یاد شده

  آذرکیوان

  از موبدان بزرگ شیراز در روزگار حافظ

   آستیاک

  نام چهارمین و آخرین پادشاه ماد

  آونگ

  آویخته، نگهدارنده

   اَرشَن

  نام برادر کاووس

  آویز

  آویختن، نگهداری

  اروتَدنر

  فرمان گذار. نام پسر پسرمیانی اشوزرتشت

  آیریک

  نام نیای یازدهم اشوزرتشت

  اروَند

  شریف_ نجیب. نام پدر لهراسب

  اُبدَه

  بی آغاز

  اَزیرن

  گاه پسین

  اَببیش

  بی رنج

  اسپاد

  دارنده سپاه نیرومند

  اپرنگ

  نام پسر سام

   اسپنتمان

  نام خانونادگی و یکی از نیاکان اشوزرتشت

  اَپروَند

  دارنده بلندی و شکوه یا فرهمند

   اسپهبُد

  نام پدربزرگ خسرو انوشیروان

  اَپروَیژ

  پیروزمند و شکست ناپذیر

   اسفندیار

  نام پسر کی گشتاسب کیانی و برادر پشوتن

  اَپیوه

  نام پسر کیقباد نخستین پادشاه کیانی

   اشا

  راستی، درستی، راه خوشبختی

  اَترس

  دلیر، بی ترس

  اشاداد

  داده پاکی و پارسایی

  اَرتان

  راستگو. نام پسر ویشتاسب

  اشتاد

  راستی

  ارج

  ارزنده. نام یکی از نیاکان اشوزرتشت

  اشکان

  نام سومین نیای پاکر

  ارجاسب

  اوستایی آن یعنی دارای اسبان پر ارزش

  اشهن

  گاه سپیده دم، آغاز روشنایی

  ارجمند

  با ارزش

  اَشوداد

  نام برادر هوشنگ پیشدادی

  ارد

  نام سیزدهمین پادشاه اشکانی

  اشوفَرَوَهَر

  پاکروان

  اردشیر

  نام پادشاه هخامنشی و ساسانی

  شومنش

  پاک منش

  اردلان

  از واژه ارد ایرانی است

  افروغ

  روشنایی و فروغ. از مفسرات اوستا در زمان ساسانیان

  اردوان

  در اوستا، پشتیبان راستی و درستی است.

  ارژنگ

  نام سالار مازندران

  افشین

  نام سردار ایرانی

  ارشا

  راست و درست

  اقاقیا

  درختی با گل های سپید

  ارشاسب

  دارنده اسب های نر

  اَگومان

  بی گمان

  اَرشام

  پسر عموی داریوش بزرگ

  البرز

  کوه بلند.نام پهلوانی است

  اَرشان

  نام نیای داریوش بزرگ

  الوند

  توانا و تیز پا

  ارشک

  نام نخستین پادشاه اشکانی

  ایدون

  این چنین، اینگونه

  ایران پناه

  از نام های برگزیده

  امیدوار

  نام پسر خواستان دیلمی از سرداران مازیار

  ایرانشاه

  نام یکی از بزرگان ایران

  امید

  نام پدر آذرپات، از نویسندگان نامه دینکرد

  اندریمان

  کسی که اندیشه اش در پی شهرت و ستایش است

  ایرانپور

  از نام های برگزیده

  ایرانمهر

  روشنایی ایران

  اَنوش

  بی مرگ. جاویدان

  ایرج

  یاری دهنده آریایی ها

  انوشیروان

  پاکروان، پادشاه ساسانی

  ایزد

  ستایش و ستودن

  اهنَوَد

  رهبری و فرمانداری.نخستین بخش از سروده گات ها

  ایزدیار

  یاور ستودنی

  ایسَدواستَر

  خواستار کشتزار و آباد کننده، بزرگترین پسر

   اهورا

  هستی بخش، خداوند

  حرف  ( ب )

  اوتانا

  نام یکی از یاران داریوش

  نام

  مفهوم

  اَوَخششیا

  بخشاینده

  بابک

  نام پسر ساسان در زمان اشکانیان

  اَوَرداد

  از سرداران کورش بزرگ

  باتیس

  نام دژبان غزه در هنگام داریوش سوم

  اَوَرکام

  نام پسر داریوش هخامنشی

  بادرام

  کشاورز

  اَورمزدیار

  خدایار، یاور اهورا

  باربُد

  نام نوازنده و رامشگر نامهی زمان خسرو پرویز

  اُورنگ

  تخت پادشاهی. نام فرستاده پادشاه کشمیر به یمن

  بامداد

  نام پدر مزدک

  بامشاد

  نام نوازنده. نامی در روزگار ساسانیان

  اوژن

  زننده و شکست دهنده دشمن

  بامگاه

  هنگام بامداد

  اوس

  در اوستا به چم دارنده چشمه ها

  بایگان

  نگهدارنده

  اوستا

  دانش، کتاب دینی

  بخت آفرین

  نام پدر هیربد شهریار

  اوستانَه

  نام سردار سغد در زمان هخامنشی

  بَختیار

  از فرزندان رستم در رزگار خسرو پرویز

  اوشَه

  بامداد و سپیده در اوشهین گاه

  بَخشا

  از نام های روزگار هخامنشیان

  اوشیدر

  پروراننده قانون مقَدس

  بَدخشان

  لعل

  بیژن

  نام پسر گیو

  بدره

  بهره. نام یکی از سرداران خشایار شاه

  حرف ( پ )

  بَرازمان

  بلند اندیشه

  نام

  مفهوم

  بَردیا

  نام پسر کوچک کورش

  پارسا

  پرهیزکار

  بُرزو

  بلند بالا. نام پسر سهراب

  پرهام

  از نام های برگزیده

  بُرزویه

  نام رئیس پزشکان شاهی در روزگار خسرو

  پاکدین

  دین درست، دین پاک

  بَرسام

  نام یکی از سرداران یزدگرد ساسانی

  پاکروان

  پاک باطن،نیک نفس

  بَرَسم

  شاخه های گیاهی

  پاکزاد

  پاک نژاد،نجیب

  بَرِشنوم

  پاک و تمیز

  پاکمهر

  از نام های برگزیده

  بَرمک

  نام وزیر شیروی ساسانی

  پالیز

  کشتزار

  بُزرگمهر

  نام مهین  دستور انوشیروان دادگر

  پَتَه ماتی

  دادگستر

  بَگاداد

  نام یکی از سرداران ایرانی روزگار هخامنشی

  پدرام

  نام نبیره سام.درود، شادباش

  بَگاش

  نام یکی از سرداران هخامنشی

  پرچم

  درفش

  بلاش

  نام نوزدهمین پادشاه ساسانی

  پَرَنگ

  نام پسر سام

  بُندار

  دارنده اصل و بنیاد

  پیمان

  مهر،عهد

  بُنشاد

  شاد بنیاد

  پَریبُرز

  بلند بالا،نام پسرکیکاووس

  بَهاوند

  در اوستا به چم  و هوونت دارنده نیکی

  پیروز

  پادشاه ساسانی

  بِهراد

  نیکی بخش

  پژمان

  از نام های برگزیده

  بهرام

  فتح و پیروزی است. نام پهلوانی در شاهنامه

  پیشداد

  نخستین قانون گذار ،بنیانگذارعدل و دادگری

  بَهرامشاه

  نام یکی از دانشمندان و عارفان زرتشتی

  بِهروز

  روزگار نیک و خوش

  پشوتَن

  پیشکش کننده تن یا فداکار

  بِهزاد

  نام یکی از پهلوانان ایران پسر پیل زور

  پوریا

  نام یکی ازپهلوانان ایران

  بِهمرد

  از نام های برگزیده

  پولاد

  نام پسر آزادمرد پسر رستم

  بهمن

  نیک منش. نام پسر اسفندیار

  پویا

  جوینده

  بهنام

  نیک نام

  پویان

  پوییدن

  بوبار

  دارنده زمین. نام کشاورزی در زمان خشایار

  پیروزگر

  پیروز،کامیاب

  بوجه

  رهایی یافته. نام یکی از بزرگان هخامنشی

  پیلتَن

  پهلوانی بوده از فرزندان رستم زال

  بوخشا

  رستگار

  پاساک

  نام برادر زاده داریوش بزرگ

  پوروشسب

  دارنده اسبان زیاد پدر اشوزرتشت

  پَشَنگ

  نام برادر زاده فریدون پیشدادی

  پژدو

  نام نیای اشوزرتشت، بهرام پژدو از چکتمه سرایان نامی زرتشتی

  پرویز

  شکسن ناپذیرو پیروزمند.کنیه خسرو دوم ساسانی

                               حرف  ( ت )

  نام

  مفهوم

  تاژ

  برادر هوشنگ پیشدادی

  تخشا

  کوشنده

  تَسو

  واحد زمان

  تکاپو

  جستجو

  تَنسِر

  نام موبد موبدان روزگار اردشیر بابکان

  تَهماسب

  ازبزرگان ملک دارا پادشاه ایران

  تَهمتَن

  بزرگ پیکر

  تهمورس

  دلیر و پهلوان. نام دومین پادشاه پیشدادی

  توانا

  نیرومند، زورمند

  تور

  نام پسر شاه فریدون

  تورج

  دلیر و پهلوان

  توس

  نام پسر نوذر یکی از پهلوانان نامی ایران

  تیرداد

  بخشنده تیر.نام دومین پادشاه اشکانیان

  تیس

  نام درختی است

  تیگران

  نام یکی از سرداران خشایار شاه

                              حرف  ( ج )

  نام

  مفهوم

  جان پرور

  نشاط انگیز

  جانان

  دلیر و زیبا

  جاوید

  نام پدر اردشیر یکی از بهدینان خراسان

  جم

  مخفف جمشید

  جمشید

  از پادشاهان پیشدادی

  جهانگیر

  نام پسر رستم زال پهلوان نامی ایران

                               حرف  ( چ )

  نام

  مفهوم

  چالش

  با ناز و غرور

  چالیک

  از بازی های کودکان

  چلیپا

  گردونه مهر

  چوگان

  ابزار بازی قدیمی

  چینوَد

  چگونه زیستن

                               حرف ( خ )

  نام

  مفهوم

  خدابخش

  از نام های برگزیده

  خداداد

  از نام های برگزیده

  خدایار

  از نام ها برگزیده

  خدیو

  بلند جایگاه،سرور

  خردمند

  نام یکی از پیروان دستور آذر کیوان

  خرم

  شادمان، خوش

  خسرو

  نیک آواز. نام پادشاه ساسانی

  خشاشه

  از سرداران ایرانی در دوره گشتاسب

  خشایار

  شاه دلیر و مردمنش

  خشنود

  شاد، شادمان، خوشحال

  خورسند

  راضی

  خوش منش

  نیک نهاد

  خوشنام

  درستکار،نیکنام

  خُونیرِت

  نام یکی از هفت کشور زمین

               حرف  ( د )

  نام

             مفهوم

  نام

  مفهوم

  داتَه

  دادگری،قانون

  دادمهر

  از نام های برگزیده

  دادار

  دادگر،عادل

  دادنام

  از نام های برگزیده

  دادبان

  نگهبان قانون

  دادوَر

  دادگر،عادل

  دادبه

  قانون خوب

  دارا

  دارنده،نام نهمین پادشاه کیانی

  دادپویه

  از شاگردان موبد کیخسرو پور آذرکیوان

  داراب

  نام پسر بهمن،هشتمین پادشاه

  دادجو

  جوینده عدل و داد

  داریوش

  نام سومین شاهنشاه هخامنشی

  دادخواه

  خواستار عدل و داد

  دادرس

  داد رسنده

  داژو

  سوخته، داغ

  دادفر

  از نام های برگزیده

  دانا

  هوشیار، آگاه

  داور

   نام موبدی است

  دیهیم

  کلاه پادشاهی

  دَریز

   نام داماد داریوش بزرگ

  دَسَم

   فرمانده ده تن سرباز

  دلاور

   دلیر،قهذمان

  دماوند

   نام سرداری در زمان ساسانیان

  دهناد

  از نام های برگزیده

  دینشاه

  یاور و سرور دین

  دین یار

  یاری دهنده دین

  حرف ( ر )

  نام

  مفهوم

  نام

  مفهوم

  راتین

  بخشنده. یکی از سرداران ادشیر دوم

    رشنن

  نام یکی از مفسران اوستا

  راد

  بخشنده

  رَشنَو

  ایزد دادگری و آزمایش

  رادمان

  سخاوتمند. نام سپهدار خسرو پرویز

  رشنواد

  نام سپهدار همای بهمن

  رادمهر

  مهربخش. نام سردار داریوش سوم

  رَنگوشتَر

  نام برادر بزرگ اشوزرتشت

  رادین

  بخشندگی

  رها

  آزاد

  رازقی

  گل سپید، گونه ای انگور

  رُهام

  نام یکی از پهلوانان ایرانی، پسر گودرز

  رامتین

  نام چنگ نواز نامی خسرو پرویز

  رهی

  آزاد، رها

  رامیار

  کسی که ایزدرام (شادمانی) یاور اوست

  روزبِه

  نام وزیر بهرام گور

  رامین

  نام یکی از فرزندان کیخسرو

  روشاک

  نام یکی از سرداران ایرانی در جنگ اسکندر

  رپیتون

    گاه نیمروزی

  روشن

  تابان، درخشان

  رَتوشتَر

  نام برادر بزرگ اشوزرتشت

  رویین تن

   نام دیگر اسفندیار پسر گشتاسب کیانی

  رَتوناک

   دارای بزرگی و سروری یکی از بزرگان هخامنشی

  ریونده

  میوه ریواس

  رَخشان

  تابان،از سرداران داریوش

  رَزین

  واژه پهلوی به چم زورمند

  رَسام

  نام پیکارنگار بهرام گور

  رستم

  بالش و روینده. پسر زال پهلوان نامی ایران

                              حرف  ( ز )

  نام

  مفهوم

  زادان

  نام پدر شهریار از زرتشتیان کازرون

  زال

  سالمند،نام پدر رستم

  زامیاد

  نگهبان زمین

  زروان

  نام خوانسار انوشیروان ساسانی

  زَریر

  دارنده جوشن زرین

  زَم

  نام یکی از پسران غباد ساسانی

  زنگه

  از پهلوانان ایرانی در دوره کاووس شاه کیانی

  زَهیر

  نام یکی از سرداران کیخسرو کیانی

  زَواره

  پهلوانی ایرانی. نام پسر زال و برادر رستم

  زوپیر

  یکی از همدستان داریوش بزرگ در جنگ بابل

  زیگ

  راه ستاره شناسی

  حرف  ( س )

  نام

  مفهوم

  نام

  مفهوم

  ساسان

  نام پدر بزرگ ادشیر

  سُرخاب

  نام پنجمین پادشاه باوندی

  سالار

  پدر زال، پسر نریمان

  سُروش

  گوش دادن به صدای وجدان و فرمانبردار

  سام

  بهدینی از خاندان گرشاسب

  سزاوار

  شایسته

  سامان

  نام بزرگ زاده بلخ

  سَلم

  نام یکی از سه پسران فریدون پیشدادی

  سَپرَنگ

  نام پسر سام

  سهراب

  تابش سرخ. نام پسر زال

  سِپنتا

  مقدس، ورجاوند

  سورن

  دلیر وپهلوان، توانا

  سپند

  ورجاوند و مقدس. اسفند

  سوشیانت

  برگزیده دینی

  سِپهر

  آسمان

  سیامک

  نام پسر کیومرث در شاهنامه

  سپهرداد

  داده یا آفریده آسمان

  سیاوخش

  سیاوش، پسر کیکاووس

  سپیدار

  درخت بلند و راست

  سیاوش

  نام پسر کیکاووس

  ستایش

  خوب گفتن

  سروش

  نام کورش به پیکره دیگر

  ستُرگ

  قوی هیکل، نیرومند

  سینا

  یکی از نخستین پیروان اشوزرتشت

  سرافراز

  سربلند، با افتخار

  سُرایش

  سرودن

 • نظرات() 
 • سه شنبه 16 مهر 1398

    

  درمورد تجزیه شرکت های تجاری، برخلاف ادغام و تبدیل در مقررات قانونی هیچگونه مقرره ای وضع نشده است ولی باید توجه کرد که امروزه یکی از بحث های رایج در مورد شرکت های تجاری، موضوع تجزیه شرکت در کنار موضوعاتی مانند ادغام و تبدیل می باشد که در لایحه جدید تجارت نیز مواد قابل توجهی به بحث ادغام و تجزیه اختصاص داده شده است.

  • مفهوم تجزیه :
  تجزیه در لغت به معنای جدا کردن، قسمت کردن و جزء جزء کردن به کار رفته است و در اصطلاح حقوقی بر حسب مورد در معانی مختلف به کار برده شده است. در شرکت های تجاری تجزیه در واقع درمقابل ادغام به کار می رود. منظور از تجزیه شرکت تجاری این است که یک شرکت تجاری به دو یا چند شرکت تجاری دیگر تقسیم شود به طوری که بعد از تجزیه هر کدام دارای شخصیت حقوقی مستقلی باشند.
  یکی از حقوقدانان مفهوم تجزیه را اینگونه بیان کرده اند : تجزیه حاصل تفکیک و تقسیم دارایی یک شرکت میان دو یا چند شرکت قبلاً موجود یا جدیدالتأسیس است که در فرض اخیر گفته می شود شرکتی از شرکت قدیمی جدا شده است. برای مثال، اگر سرمایه شرکت " الف " بین دو شرکت " ب " و" ج " تقسیم شود با ایجاد شرکت های ب و ج، شرکت الف از بین می رود.
  • انواع تجزیه :
  تجزیه به دو نوع کلی و جزئی تقسیم می شود که به اختصار به هریک از آنها اشاره می شود.
  • تجزیه کلی :
  منظور از تجزیه کلی این است که یک شرکت تجاری، همه دارایی و سرمایه و دیون خود را به حداقل دو یا چند شرکت جدید واگذار نماید. در تجزیه کلی، شرکت تجزیه شده شخصیت حقوقی خود را از دست داده و منحل می شود‌.
  • تجزیه جزئی :
  تجزیه جزئی آن است که یک شرکت تجاری، قسمتی از دارایی، سرمایه و دیون خود را به یک یا چند شرکت جدید واگذار نماید. در تجزیه جزئی، برخلاف تجزیه کلی، شخصیت حقوقی شرکت تجزیه شده باقی می ماند و همچنان به فعالیت های خود ادامه می دهد.
  • شرایط تجزیه شرکت های تجاری:
  با توجه به فقدان هرگونه مقررات قانونی در مورد تجزیه به نظر می رسد از مقررات قانونی مقرر در مورد ادغام می توان در مورد تجزیه نیز استفاده کرد بدین ترتیب که :
  در شرکت های سهامی و تعاونی که دارای مجمع عمومی می باشند تصمیم گیری در مورد تجزیه از اختیارات مجمع عمومی فوق العاده شرکت با حد نصاب های مقرر در قانون می باشد که برای این منظور مدیران شرکت باید طرح توجیهی و دلایل خود را به مجمع یاد شده ارائه نمایند. البته اگر تجزیه شرکت منجر به ایجاد شرکتی جدید گردد که مسئولیت شرکاء در آن تضامنی یا حتی نسبی باشد، تصمیمات راجع به تجزیه با توجه به ماده ۹۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت باید با رضایت همه سهامداران انجام گیرد.
  در شرکت های تضامنی چنانچه تجزیه کلی باشد باید با موافقت همه شرکاء انجام پذیرد. زیرا چنانچه ذکر گردید تجزیه کلی منجر به انحلال شرکت تجزیه شده می شود که تصمیم راجع به انحلال در شرکت های تضامنی به موجب بند ب ماده ۱۳۶ قانون تجارت با رضایت تمام شرکاء امکان پذیر می باشد. اما در مورد تجزیه جزئی باید بین دو مورد قائل به تفکیک شد. اگر شرکت تضامنی با حفظ شخصیت حقوقی خود، به یک یا چند شرکت تضامنی دیگر تجزیه شود در این صورت نیز باید با رضایت تمام شرکاء انجام گیرد ولی اگر به " شرکت سرمایه " تجزیه شود با موافقت اکثریت شرکاء امکان پذیر است.
  در مورد بقیه شرکت های تجاری نیز می توان همانند ادغام عمل کرد.
  • شرکت های سرمایه :
  شرکت های هستند که برخلاف شرکت های شخص، مسئولیت شرکاء محدود بوده و شخصیت شرکاء از اهمیت زیادی برخوردار نیست.
  • شرکت های شخص :
  شرکت های هستند که شخصیت شرکاء در آن از اهمیت بسیاری برخوردار بوده به طوری که اعتبار شرکت بیشتر از آنکه به سرمایه شرکت بستگی داشته باشد به شخصیت شرکاء و اعتبار آنها بستگی دارد.
  • آثار تجزیه شرکت های تجاری:
  تجزیه نیز مانند هر عمل حقوقی دیگر دارای آثاری می باشد که به برخی از آنها اشاره می شود‌.
  ۱. در تجزیه کلی که شرکت تجزیه شده شخصیت حقوقی خود را از دست داده و از بین می رود، شرکت های جدید قائم مقام شرکت منحل شده می شوند و در نتیجه می توانند درصدد اقامه دعوی برای مطالبات شرکت منحل شده برآمده و دیون و تعهدات شرکت مزبور را برعهده خواهند داشت. البته برای جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف و مشکل درعمل، در طرح مصوب تجزیه باید سهم هر کدام از شرکت های جدید در قائم مقامی مشخص شود.
  ۲. در تجزیه جزئی که شرکت تجزیه شده همچنان باقی می ماند، خود عهده دار دیون و تعهدات می باشد و با این وجود بحث قائم مقامی منتفی است و بر همین اساس از یک طرف به نظر می رسد اشخاص ثالث نمی توانند بابت مطالبات خود از شرکت تجزیه شده به شرکت های جدید ایجاد شده مراجعه نمایند. زیرا شرکت های جدید شخصیت حقوقی مستقلی از شرکت تجزیه شده دارند و برهمین اساس با توجه به اصل نسبی بودن اثر قراردادها ( ماده ۲۳۱ ق.ت) و اینکه هیچ شخصی نمی تواند طلب خود از یک شخص را از اشخاص دیگر مطالبه کند. از طرف دیگر، سرمایه و دارایی یک شرکت تجاری ( تجزیه شده) وثیقه عمومی طلب طلبکاران می باشد که با انتقال قسمتی از این دارایی به شرکت های تجزیه شده، در واقع قسمتی از این وثیقه عمومی از بین رفته و به ضرر طلبکاران تمام می شود و با توجه به اینکه شرکت ( بدهکار) نمی تواند به صورت یک طرفه اقدامی بر ضرر طلبکاران بنماید لذا این امر اقتضاء می کند که طلبکاران بتوانند به شرکت های جدید حاصل از تجزیه نیز بتوانند مراجعه کنند. البته در ماده ۶۱۰ لایحه جدید قانون تجارت نیز پیش بینی شده است که در تجزیه کلی یا جزئی، اشخاص ثالث می توانند دعاوی خود علیه شرکت تجزیه شده را حسب مورد علیه هر یک از شرکت های جدید و بازمانده طرح کنند. به نظر می رسد در تدوین این لایحه از دیدگاه اول پیروی شده است. البته برخلاف تعهدات در قسمت راجع به مطالبات شرکت تجزیه شده،اجازه داده شده است که هر یک از شرکت های بازمانده و جدید به نحوی که در طرح مصوب تجزیه بین خود تقسیم کرده اند می توانند علیه اشخاص ثالث اقامه دعوا کنند.
  ۳. چنانچه شرکت تضامنی یا مختلط در اثر تجزیه کلی از بین برود، مسئولیت شرکای ضامن در مقابل طلبکاران شرکت از بین نمی رود و در نتیجه طلبکاران مذکور می توانند برای وصول مطالبات خود به شرکت های جدید مراجعه نموده و در صورت عدم امکان پرداخت از سوی شرکت های مزبور و انحلال آنها، می توانند به شرکای ضامن مراجعه نمایند.
  ۴. شرکت یا شرکت های حاصل از تجزیه را نباید با شعبه های یک شرکت تجاری اشتباه گرفت. زیرا شرکت حاصل از تجزیه دارای شخصیت حقوقی مستقلی می باشند در حالی که شعب یک شرکت از شخصیت حقوقی مستقل برخوردار نمی باشند.
  ۵. انحلال شرکت یا تشکیل شرکت جدید در اثر تجزیه، مستلزم رعایت احکام مربوط به تصفیه یا تشکیل شرکت های تجارتی نمی باشد.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 15 مهر 1398  برابر ماده اول لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 24 اسفند ماه 1347 که می گوید : ”  شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است” ، در شرکت سهامی ، سرمایه شرکت به سهام متساوی القیمه تقسیم شده ، مبلغ اسمی سهام و وحتی در صورت تجزیه آن به قطعات سهام باید متساوی باشد.
  ارکان شرکت سهامی طبق قانون تجارت عبارتند از مجمع عمومی، هیات مدیره و بازرس. ممکن است شرکتی مطابق اساسنامه خود دارای ارکان دیگری نیز باشد مانند شورای فنی یا شورای عالی معاملات .
  در این نوشتار، به نکات مهم راجع به بازرسان شرکت سهامی می پردازیم .

  بازرس
  از آنجا که تمام سهامداران شرکت پیوسته در محل شرکت حضور ندارند و عملاَ نیز میسر نیست که دائماَ کلیه اطلاعات و جریان امور توسط شرکت به یکایک آنان ارائه شود، مضافاَ به اینکه چه بسا تمام آنان از دانش و تخصص لازم برای کنترل امور شرکت برخوردار نباشند، قانون پیش بینی کرده است که بازرس یا بازرسانی همه ساله از سوی آنان تعیین شوند تا کلیه امور شرکت را مطابق ضوابطی که در قانون مقرر است و استانداردهای حسابرسی ایجاب می نماید زیر نظر داشته باشند و گزارش های لازم را به صاحبان سهام بدهند.

  نحوه انتخاب و مدت تصدی
  مجمع عمومی همه ساله شخص یا اشخاصی را به عنوان بازرس و بازرس علی البدل انتخاب می نماید. در شرکت های سهامی عام ، این افراد باید از میان اشخاصی انتخاب شوند که در فهرست تهیه شده از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان بازرس واجد صلاحیت نام برده شده اند.
  بازرس ممکن است شخص حقیقی یا حقوقی باشد. در صورت اخیر موضوع فعالیت شخص حقوقی باید مناسب با این وظیفه باشد. ضمناَ برخی اشخاص نمی توانند به سمت مزبور گمارده شوند :
  1- اشخاص مذکور در ماده 111 ( محجورین ، ورشکستگان و مرتکبین برخی جرائم از جنحه و جنایت )
  2- مدیران و مدیرعامل
  3- اقرباء سببی و نسبی مدیران و مدیرعامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم
  4- هر کس که خود یا همسرش از مدیران یا مدیرعامل به طور موظف حقوق دریافت می کند .
  عزل و نصب بازرسان در هر زمان توسط مجمع عمومی و نیز انتخاب مجدد آنان بلامانع است.
  در صورتی که مجمع عمومی بازرس را تعیین نکند، یا بازرس نتواند به وظایف خود عمل کند، دادگاه به تقاضای هر ذینفع به انتخاب بازرس مبادرت خواهد کرد.

  وظایف
  با عنایت به ماده 148 قانون تجارت و برخی مواد دیگر، می توان وظایف بازرس را به شرح ذیل طبقه بندی کرد :
  یک – اظهارنظر در مورد صورت های مالی شرکت که توسط مدیران به مجمع عمومی تسلیم می شود.
  دو – اظهارنظر در مورد صحت اطلاعاتی که مدیران شرکت به مجمع عمومی ارائه می دهند.
  سه – تحصیل اطمینان از رعایت شدن حقوق تمام سهامداران به نحو مساوی.
  چهار- ارائه گزارش جامع راجع به وضع شرکت به مجمع عمومی. این گزارش حداقل ده روز قبل از تشکیل مجمع باید جهت مراجعه سهامداران در مرکز شرکت آماده باشد.
  پنج- اعلام جرم صورت گرفته در شرکت در ارتباط با جریان امور آن به مراجع قضایی .
  شش- گزارش تخلف مدیران در مورد سهام وثیقه به مجمع عمومی .
  هفت – دعوت از مجمع عمومی عادی هرگاه مقتضی بداند یا به تقاضای صاحبان یک پنجم سهام در صورتی که مدیران به آن عمل نکنند و یا هرگاه مجمع عمومی عادی سالیانه توسط مدیران دعوت نشود.
  بازرس حق دارد برای انجام وظایفش هر موقع که لازم بداند به امور شرکت رسیدگی کند و اطلاعات و مدارک مورد نیاز را مطالبه نماید و حتی از خدمات کارشناسان متخصص در این زمینه استفاده کند. بدین ترتیب مدیران شرکت نیز مکلف به همکاری با بازرسان هستند و حتی تصمیمات مجمع عمومی نیز در پاره ای از موارد مانند تصویب صورت های مالی یا افزایش سرمایه، بدون قرائت گزارش بازرسان معتبر نیست.

  حقوق و مسئولیت ها
  حق الزحمه بازرس توسط مجمع عمومی عادی معین می شود . از طرف دیگر وی در اجرای وظایف خویش ممکن است بنا به قواعد عمومی مسئولیت مدنی، مسئول شناخته شده ملزم به جبران خساراتی شود که از ناحیه تخلفات او به شرکت و اشخاص ثالث وارد شده است. همچنین ممکن است تخلفات او جنبه کیفری داشته باشد، مثلاَ با وجود منع قانونی، سمت بازرس را بپذیرد یا اطلاعات غلط به مجامع عمومی بدهد . ضمناَ بازرس نمی تواند در معاملاتی که با شرکت یا به حساب شرکت می شود به طور مستقیم یا غیرمستقیم ذینفع شود.

 • نظرات() 
  • تعداد صفحات :3
  • 1  
  • 2  
  • 3  

  آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات