ثبت شرکت تجاری

شنبه 16 تیر 1397


بازار تجارت تنها مختص به تجارت داخلی نیست. امروزه اکثر تجار ایرانی با وارد شدن به بازار تجارت جهانی توانسته اند به موفقیتهای بسیاری دست پیدا کنند و تجارت خویش را جهانی کنند.از سویی دیگر،برخی از تجار دیگر به دلایلی نتوانسته اند در بازارهای داخلی به موفقیت دست یابند و تجارت خود را در یک کشور دیگر برقرار کرده اند و به موفقیتهای چشمگیری نیز دست یافته اند.


کشور ارمنستان پل ارتباطی خاورمیانه و اروپاست. به همین دلیل، این کشور اهمیت زیادی برای تجار ایرانی و اروپایی دارد. ارمنستان به دلیل نزدیکی به ایران و راحت تر نمودن صادرات و واردات،  توجه بسیاری از تاجران ایرانی را به خود جذب کرده است.
این کشور به عنوان یکی از اعضای اتحادیه ی اروپا، از موقعیت ممتازی برای تجارت و فعالیت اقتصادی برخوردار است و مزایایی همچون گرفتن اقامت برای خود و اعضای خانواده را به همراه دارد.با ثبت شرکت در ارمنستان می توانید مالکیت صد در صدی شرکت خود را داشته باشید.
ثبت شرکت در ارمنستان دارای مراحل و شرایط قانونی است که باید طی شوند. در قانون ارمنستان اندازه فیزیکی سرمایه عنوان نشده است. اما در بیشتر موارد این میزان سرمایه ضروری و اجباری است. شخص باید پنج نام بامعنی فارسی آماده کند و آدرس فیزیکی را برای محل فعالیت شرکت معرفی نماید.

    ثبت شرکت در ارمنستان به دو صورت انجام می گیرد:

1)شرکت تضامنی: در این شرکتها مسؤلیت شرکا به صورت تضامنی است و تمامی اعضادر مقابل طلبکاران به صورت  تضامنی مسؤل می باشند و اسم شخص ، نام شرکت و برند خواهد بود وتنها برای خود شخص می شود اقامت ارمنستان را درخواست نمود.
_هزینه های ثبت در این نوع شرکت شامل موارد ذیل می باشد:
هزینه ثبت شرکت، اخذ کارت اقامت، افتتاح حساب بانکی شرکتی، اخذ دسته چک، هزینه سفر برای گرفتن کارت اقامت.
2) شرکت با مسؤلیت محدود: در این نوع شرکت هر یک از شرکا به اندازه ی میزان سهمشان مسؤلیت دارند .  شخص میتواند نام شرکت را خود انتخاب کرده و حتی برند تجاری داشته باشد و یا نمایندگی ایجاد کند. در این نوع از ثبت غیر از خود شخص به سایر اعضای خانواده نیز مجوز اقامت داده می شود.
_هزینه های ثبت این نوع شرکت عبارتند از:
هزینه ثبت شرکت، مهر، اخذ کارت اقامت، افتتاح حساب بانکی شرکتی، اخذ چک، هزینه سفر برای گرفتن کارت اقامت.

    مزایای ثبت شرکت در ارمنستان

_ ارمنستان کشور دوست و همسایه ی شمالی ایران است و دسترسی به این کشور به صورت زمینی و هوایی امکان پذیر است.
_ با ثبت شرکت در ارمنستان و سرمایه گذاری در آن می توان از امکاناتی که تحریم در ایران به وجود آورده رها شد. مانند امکان گشایش حساب بانکی شخصی.
_ زمان لازم برای ثبت شرکت در این کشور دو روز کاری است.
_ با ثبت شرکت در ارمنستان می توان بدون محدودیت برای تمامی اعضای خانواده اقامت دریافت کرد.
_ برخورداری از حقوق شهروندی.
_ دریافت ویزا برای کشورهای آمریکا و کانادا آسان می شود.
_ هزینه های زندگی در این کشور پایین می باشد.
_ نزدیکی به ایران و استفاده از حسابهای بین المللی زمان بسیار زیادی در مراودات تجار صرفه جویی کرده است.

    مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در کشور ارمنستان

_ کپی پاسپورت کلیه ی اعضای شرکت.
_ وکالتنامه جهت ثبت شرکت به صورت محضری.
_ درخواست جهت تأسیس شرکت با مسؤلیت محدود.
_ انتخاب نام شرکت برای استعلام در اداره در بخش ثبت نام های شرکتی.
_ صورتجلسه سهامداران مشخص کننده سهام اعضا.
_ صورتجلسه زمینه ی فعالیت شرکت و انتخاب مدیر عامل.
_ ترجمه ی گذرنامه سهامداران و مدیر شرکت برای ارایه به ثبت به صورت محضری.
_ ارایه مشخصات مدیر عامل.
_ تعیین میزان سهام سهامداران بر اساس سرمایه و درصد آن در اساسنامه.
_ یک آدرس معتبر جهت فعالیت شرکت به صورت ثبت در محضر.
_ گواهی فیش پرداخت سرمایه در بانک معتبر ارمنستان.

    مراحل ثبت شرکت در ارمنستان

_ مراجعه شخص به اداره اویر.
_ تنظیم قرارداد اجاره محل فعالیت حقوق ثبت شرکت به صورت محضری.
_ ثبت نام شرکت و تنظیم اساسنامه در اداره رجیستر.
_ ارایه اجاره نامه محل فعالیت، اساسنامه شرکت به اداره مالیات و دریافت کد و مجوز برای تهیه مهر برای شرکت.
_ ثبت در اداره بازنشستگی.
_ تهیه کاسا و پلمپ کردن در اداره مالیات.
_ ایجاد حساب بانکی و تأییدیه امضا کارت بانک در محضر و تأیید کارت در اداره مالیات.
_مراجعه به گمرگ جهت باز کردن پرونده برای صادرات و واردات.
_ ارایه آدرس دفتر هم به صورت صوری هم فیزیکی برای ثبت شرکت.

    خدمات قابل ارایه برای ثبت شرکت در ارمنستان

_ ارایه مشاوره در سرمایه گذاری.
_ افتتاح حساب بانکی معتبر.
_ اخذ اقامت کاری یک ساله در ارمنستان.

 • نظرات() 
 • شنبه 16 تیر 1397


  واخواست برات یا اعتراض در سه مورد به عمل می‌آید:

       در مورد نکول
       در مورد امتناع از قبول یا نکول
      در مورد عدم تادیه

  عملی که به موجب آن یکی از سه مورد فوق به صورت قانونی ثابت شود را واخواست برات می‌‌نامند.
  نوشته‌ای که به براتگیر ابلاغ می‌شود، اعتراض نامه یا ورقه واخواست برات و اصل عمل را، اعتراض یا واخواست می‌نامند و به اشخاص زیر ابلاغ می‌شود:
  الف- به محال‌علیه (براتگیر)
  ب- به اشخاصی که در برات برای تادیه وجه هنگام اقتضا معین شده‌اند.
  ج- شخص ثالثی که برات را قبول نموده.
  اعتراض به موجب امر دادگاه شهرستان محل مورد اعتراض به عمل می‌آید. اگر در آن محل دادگاه شهرستان نباشد این وظیفه را دادگاه بخش انجام می‌دهد و اگر دادگاه بخش هم نبود، رئیس ثبت اسناد و در صورتی که اداره ثبت هم وجود نداشت به عهده‌ی حاکم محل است.
  ورقه واخواست باید مراتب زیر را دارا باشد:

      رونویس کامل برات یا تمامی محتویات شامل از قبولی و ظهرنویسی و غیره.
      امر به تادیه وجه برات.

  دادگاه شهرستان امر خواهد نمود که ورقه مزبور را مامور اجرا به شخصی که وجه برات را باید بدهد ابلاغ نماید. براتگیر یا اشخاص ثالثی که وجه برات را قبول نموده ‌اند، رویت خود را نوشته و دلیل رد یا عدم پرداخت وجه را در زیر ورقه خواهند نوشت. چنانچه فقط امضاء نمودند، مامور شخصاً عدم توضیح را از ناحیه متعهد در ورقه می‌نویسد. اگر شخصی که باید ورقه واخواست برات به او ابلاغ شود از رویت خودداری نمود، مامور اجرا معمولا با حضور دو نفر شاهد و یا یک نفر مامور رسمی، امتناع او را در ورقه قید و یک نسخه ورقه واخواست را به محل اقامت با کسان او می‌دهد.
  واخواست معمولا در سه نسخه نوشته می‌شود که یکی در دفتر دادگاه باقی می‌ماند و دیگری به شخصی که باید ابلاغ شود داده می شود و نسخه دیگر به دهنده‌ی واخواست داده می‌شود. براساس ماده ۲۹۴ قانون تجارت:

      اعتراض باید در یک نسخه به‌عمل آید ولی عملا سه نسخه تهیه می‌شود، زیرا قانون نسخه‌ای که در دفتر دادگاه باقی می‌ماند اصل فرض کرده و دو نسخه دیگر را سواد آن می‌داند.

  و براساس ماده ۲۹۶ قانون تجارت:

      مامور اجرا باید سواد صحیح اعتراض نامه را به محل اشخاصی که باید واخواست برات به آن‌ها ابلاغ شود بدهد.

  وظیفه دفتر دادگاه

  براساس ماده ۲۹۷ قانون تجارت دفتر محکمه یا دفتر مقامی که وظیفه‌ی محکمه را انجام می‌دهد باید مفاد اعتراض نامه را روزبه‌روز به ترتب تاریخ و نمره در دفتر مخصوصی که صفحات آن توسط رئیس محکمه یا قائم مقام او نمره و امضا شده است ثبت نماید. در صورتی که محل اقامت برات دهنده یا ظهرنویس اولی بر روی برات قید شده باشد دفتر محکمه باید آن‌ها را توسط نامه سفارشی از علل امتناع از تادیه مستحضر سازد.
  تاثیر بد حسابی در واخواست برات

  قانون با تمام توجهی که به امر برات دارد، اشخاص را مامور به انجام تعهد خودشان نموده و توجه زیادی به این وظیفه‌ی اخلاقی دارد. در صورت عدم انجام آن و بد حسابی نمودن، مجازاتی براساس ماده ۲۳۸ قانون تجاری مقرر داشته: به این صورت که اگر بر علیه کسی که براتی را قبول کرده ولی وجه آن را نپرداخته اعتراض عدم تادیه شود، دارنده براتی نیز که همان شخص قبول کرده ولی هنوز موعد پرداخت آن نرسیده است می‌تواند از قبول کننده تقاضا نماید که برای پرداخت وجه آن ضامن دهد یا پرداخت آن را به نحو دیگری تضمین کند.
  پس اگر شخصی با وجود نوشتن قبولی برات از تادیه وجه آن امتناع نماید که واخواست برات صورت پذیرد، بدحساب قلمدار شده و اگر اشخاص دیگری هم غیر از دارنده برات اولی، براتی به وعده همین شخص بدحساب داشته باشد ولی وعده‌ی پرداخت آن نرسیده باشد حق دارند از دادگاه بخواهند که نسبت به برات ایشان ضامن داده شود یا به وسیله دیگر پرداخت آن تضمین گردد. مثلا جنسی را تا زمان وعده برات نزد شخص ثالثی بازداشت نمایند.

 • نظرات() 
 • شنبه 16 تیر 1397


  در مواردی که تصمیمات مجمع عمومی متضمن یکی از امور ذیل باشد،می بایست  یک نسخه از صورت جلسه ی مجمع عمومی جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال گردد:
  1-انتخاب مدیران وبازرس یا بازرسان
  2-تصویب ترازنامه
  3-کاهش یا افزایش سرمایه
  4-هر نوع تغییر در اساسنامه
  5-انحلال شرکت و نحوه ی تصفیه ی آن
  در ذیل مختصراَ به توضیح هر یک می پردازیم:
  -انتخاب مدیران وبازرس یا بازرسان :
  انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان باید در اداره ی ثبت شرکت ها به ثبت برسد.همچنین به موجب ماده ی 7 قانون ثبت شرکت ها: «تغییرات راجع به نمایندگان شرکت و یا مدیران شعب آن باید به اداره ی ثبت اسناد(در حال حاضر اداره ی ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی) کتباَ اطلاع داده شود و تا وقتی که این اطلاع داده نشده،عملیاتی که نماینده و یا مدیر سابق به نام شرکت انجام داده،عملیات شرکت محسوب است،مگر اینکه شرکت،اطلاع اشخاصی را که به استناد این ماده ادعای حقی می کنند از تغییر نماینده یا مدیر خود به ثبوت رساند».این ماده در واقع بیانگر این قاعده ی عام است که عزل وکیل اگر از دید اشخاص ثالث پنهان مانده باشد،در مقابل آن ها قابل استناد نیست.در نتیجه،اقداماتی که مدیر یا نماینده کرده است،برای شرکت تلقی می شود و در صورتی که شرکت بخواهد می تواند پس از انجام یاقتن تعهدات مربوط در مقابل اشخاص ثالث،به مدیر یا نماینده ی قبلی مراجعه کند.
  -تصویب ترازنامه :
  ترازنامه یا بیلان یکی از مهم ترین گزارشات مالی است که وضعیت دارایی،بدهی و سرمایه یک واحد تجاری را در تاریخ مشخصی نمایش می دهد.به بیانی دیگر با توجه به اینکه ترازنامه وضعیت مالی شرکت  را در یک زمان معین نمایش می دهد می توان آن را مانند یک تصویر از وضعیت واحد تجاری نیز معرفی نمود.
  کاهش یا افزایش سرمایه:
  ممکن است در طول حیات شرکت،شرکا بخواهند در سرمایه ی شرکت تغییری بدهند.این تغییر ممکن است به منظور افزایش یا کاهش سرمایه باشد.ماده ی 222 قانون تجارت به نوعی تغییر سرمایه در شرکت را اجازه می دهد.به موجب قسمت اول ماده ی 222 قانون تجارت،هر شرکت تجارتی می تواند در اساسنامه ی خود قید کند که سرمایه ی اولیه ی خود را به وسیله ی تادیه ی اقساط بعدی از طرف شرکا یا قبول شریک جدید زیاد کرده و یا به واسطه ی برداشت از سرمایه آن را تقلیل دهد.
  - تغییر در اساسنامه:
  -تغییر اساسنامه در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده ی شرکت است که می تواند به جز در موارد استثنایی،تقریباَ تمام مواد اساسنامه را تغییر دهد.
  - انحلال شرکت و نحوه ی تصفیه ی آن :
  انحلال شرکت به منزله ی پایان عمر آن است و لازمه ی پایان عمر شرکت این است که دارایی جمعی از حالت مشاع بیرون آورده شود و میان آنان تقسیم گردد.تقسیم دارایی بین شرکا در صورتی میسر است که طلبکاران شرکت طلب خود از شرکت را دریافت کرده باشند.برای رسیدن به چنین مقصودی،قانون گذار تصفیه ی اموال شرکت را پس از انحلال پیش بینی کرده است.
  همان طور که تشکیل شرکت ناشی از اراده ی شرکاست،انحلال آن نیز با اراده ی شرکا میسر است.در نهایت ممکن است در طول حیات شرکت،وقایع دیگری حادث شود که انحلال شرکت را ایجاب کند.تصمیم راجع به انحلال شرکت و اسامی مدیر یا مدیران تصفیه و نشانی آن ها باید ظرف 5 روز از طرف مدیران تصفیه به مرجع ثبت شرکت ها اعلام شود تا پس از ثبت به اطلاع عموم برسد.
  طریقه ی اعلام ختم تصفیه: مجموع عملیاتی را که پس از انحلال شرکت به منظور پرداخت قروض و وصول و تقسیم مازاد دارایی شرکت انجام می گیرد،تصفیه ی امور شرکت گویند.
  باید مراتب دعوت از بستانکاران و اعلام تصفیه شرکت سه مرتبه و هر مرتبه به فاصله ی یک ماه در روزنامه ی رسمی و کثیرالانتشار شرکت درج گردد و لااقل 6 ماه از تاریخ انتشار اولین آگهی گذشته باشد(ماده 225 ل.ا.ق.ت)
  پس از انقضاء ده سال از تاریخ انتشار آگهی ختم تصفیه،هر مبلغ از وجوه شرکت که در بانک باقی مانده باشد ،در حکم مال بلاصاحب بوده و به اطلاع رئیس دادگستری به خزانه ی دولت منتقل خواهد شد(ماده ی 228 ل.ا.ق.ت)
  ضمانت اجرای عدم ثبت و اعلان انحلال شرکت بلا اثر بودن آن در مقابل اشخاص ثالث است.
  موارد ذیل می تواند از دلایل انحلال باشد:
  -انحلال مبتنی بر اراده ی شرکا،
  -انحلال به سبب از بین رفتن یکی از عناصر شرکت،
  -انحلال مبتنی بر دلایل موجه،
  انحلال به سبب وضعیت یکی از شرکا،(در مورد ورشکستگی یکی از شرکا انحلال وقتی صورت می گیرد که مدیر تصفیه کتباَ تقاضای انحلال شرکت را نموده و از تقاضای مزبور شش ماه گذشته و شرکت مدیر تصفیه را از تقاضای انحلال منصرف نکرده باشد)

 • نظرات() 
 • شنبه 16 تیر 1397

  جهت تعیین حوزه ی مالیاتی،می بایست به نزدیک ترین اداره امور مالیاتی مراجعه فرمایید و مدارکی که در  ذیل گفته خواهد شد را تسلیم آن اداره ی محترم نمایید.

      مدارک مورد نیاز برای تعیین حوزه ی مالیاتی عبارت است از:


  _ارائه درخواست اظهارنامه مالیاتی به همراه امضا تمامی صاحبان امضا
  -تصویر اساسنامه از تمام صفحات
  -تصویر شرکتنامه برای شرکت های با مسئولیت محدود و تعاونی
  -تصویر تقاضانامه برای شرکت های با مسئولیت محدود و موسسات
  -تصویر پروانه کسب
  -تصویر آگهی تاسیس در روزنامه رسمی یا پیش آگهی تاسیس ممهور به مهر روزنامه رسمی
  -تصویر صفحه اول شناسنامه مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره و چنانچه فرم های هویتی توسط وکیل امضا شده باشد ممهور به مهر شرکت و وکالتنامه رسمی
  -تصویر آگهی تغییرات در صورت وجود تغییرات
  -تصویر اظهارنامه ثبت شرکت ها برای شرکت های سهامی خاص
  -تصویر سند مالکیت به انضمام تصویر عوارض نوسازی یا پایان کار شهرداری در صورت مالکیت شخص حقوقی
  _چنانچه ملک شرکت اجاره ای باشد،ارائه اصل اجاره نامه الزامی است که اجاره نامه باید کد رهگیری داشته باشد.
  -ارائه تصویر قبوض برق و تلفن
  _آدرس مندرج در اجاره نامه یا آدرس رسمی و ثبت شده شرکت باید یکسان باشد.(لازم به ذکر است،آدرس شرکت می بایست آدرسی واقعی بوده و ملک مورد نظر اداری یا تجاری باشد.در غیر این صورت شرکت متخلف محسوب گردیده و قابلیت اخذ کد اقتصادی و تعیین حوزه مالیاتی را نخواهد داشت.لذا،نشانی منزل مسکونی موقعیت تشکیل پرونده مالیاتی را ندارد).

 • نظرات() 
 • شنبه 16 تیر 1397

  دارنده براتی که به علت عدم تأدیه مبادرت به اعتراض نموده می‌تواند بجای شکایت به دادگاه به‌ عهده هریک از مسئولین برات اعم از دهنده آن یا ظهرنویس‌ها که بخواهد، برات صادر نماید این برات را برات رجوعی نامند.

  «برات رجوعی براتی است که دارنده‌ی برات اصلی پس از اعتراض برای دریافت وجه آن و مخارج صدور اعتراض‌نامه و تفاوت نرخ به عهده‌ی برات‌دهنده یا یکی از ظهرنویس‌ها صادر می‌کند». دهنده‌ی برات یا ظهرنویس‌ها برات رجوعی را با مخارجی که دارنده برات نموده و صورت آن ضمیمه است اگر پرداختند خود را از چنگال دارنده‌ی چنین براتی خلاصه می‌نمایند.

  براساس ماده ۲۹۹ قانون تجارت: «اگر برات رجوعی به‌عهده برات‌دهنده اصلی صادر شود، تفاوت نرخ بین مکان تأدیه برات اصلی و نرخ مکان صدور آن به عهده او خواهد بود. اگر برات رجوعی به عهده یکی از ظهرنویس‌ها صادر شود نام‌برده باید از عهده تفاوت نرخ مکانی که برات اصلی را در آنجا معامله یا تسلیم کرده است و نرخ مکانی که برات رجوعی در آنجا صادر شده است برآید». با ملاحظه عبارت ماده، ممکن است این‌طور استفاده شود که اگر برات رجوعی به عهده ظهرنویس‌ها صادر شود، تفاوت نرخ بین مکان معامله آن با مکانی که برات رجوعی صادر می‌شود باید ظهرنویس بپردازد و چون محل صدور برات رجوعی ممکن است غیر از محلی باشد که برات اصلی می‌بایست پرداخت شود، به این خاطر اگر دارنده برات نکول شده در شهری از افغانستان برات رجوعی صادر نمود ظهرنویس مجبور به پرداخت تفاوت نرخ تا افغانستان است. ولی با مداقه در آن و در نظرگرفتن روح قانون چنین برمی‌آید که قانون محل صدور برات رجوعی محل پرداخت برات اصلی قرض نموده و به این جهت مقرر داشته که اگر ظهرنویس در محل اصلی صدور برات، اصل برات را نفروخته بلکه در محل دیگر انتقال داده از این لحاظ باید متحمل خسارت عمل خود باشد. یعنی اگر اگر برات به‌عهده‌ی تاجر مقیم مشهد در تهران صادر و به ظهرنویس مقیم سبزوار فروخته شد سپس ظهرنویس برات را در سبزوار فرخت، مورد مطالبه باید تفاوت نرخ مشهد و سبزوار باشد و تفاوت نرخ بین مشهد و تهران از ظهرنویس مطالبه نشود.
  صورتحساب بازگشت درباره برات رجوعی

  به برات رجوعی صورتی به‌نام صورتحساب بازگشت باید الحاق شود که حاوی مراتب ذیل است:

       اسم شخصی که برات رجوعی به‌عهده او صادر شده است.
       مبلغ اصلی برات اعتراض شده.
       مخارج اعتراض‌نامه و سایر مخارج معموله از قبیل حق‌العمل صراف و دلال و وجه تمبر و مخارج پست و غیره.
      تفاوت نرخ‌های مذکور در فوق.

  این صورت باید توسط دو نفر تاجر، یا بانک یا اطاق بازرگانی تصدیق شده باشد، برات اعتراض شده و سواد مصدقی از اعتراضات نیز باید به صورت‌حساب ضمیمه شود.
  «اگر برات رجوعی به‌عهده یکی از ظهرنویس‌ها صادر شده باشد حساب بازگشت متوالیاً به توسط ظهرنویس‌ها پرداخته می‌شود تا به برات‌دهنده اولی برسد تحمیلات برات‌های رجوعی را نمی‌توان بر یک نفر وارد ساخت و هریک از ظهرنویس‌ها و برات‌دهنده اولی فقط عهده‌دار یک خرج است». به این معنی که چون برات ارجاعی مستلزم مخارجی است مانند تمبر و مخارج پست و غیره، ظهرنویسی که برات رجوعی دریافت داشته فقط مخارج برات رجوعی دارنده برات را می‌تواند به ظهرنویسی ماقبل خود یا برات‌دهنده حواله نماید و مخارجی که خودش بابت برات رجوعی نموده نمی‌تواند به حساب بیاورد.
  قوانین خارجی درباره برات رجوعی

  بروات تجارتی فقط مربوط به داخله کشور نیست بلکه بیشتر در کشوری صادر و در کشور دیگری پرداخت می‌شود و چون قوانین مربوط به هر کشور یکسان نیستند، از این جهت مراعات قوانین کشوری که در آنجا صادر شده ضروری است و اگر غیر از این می‌بود صدور برات از کشوری به کشور دیگر ممکن نبود. زیرا صادر کننده برات نمی‌تواند قوانین هر مملکتی را که احتمال می‌دهد ظهرنویسی در آن به‌عمل آید رعایت نماید.
  این اصل را قانون مدنی ایران شناخته و ضمن ماده ۹۶۹ مقرر داشته «اسناد از حیث طرز تنظیم تابع قانون محل تنظیم خود می‌باشند».

  درباره برات هم ماده ۳۰۵ قانون تجارت مقرر داشته «در مورد براتی که در خارج ایران صادر شده شرایط اساسی برات تابع قوانین مملکت صدور است، هر قسمت از سایر تعهدات براتی (تعهدات ناشی از ظهرنویسی، ضمانت، قبولی و غیره) نیز که در خارجه به‌وجود آمده تابع قوانین مملکتی است که تعهد در آنجا وجود پیدا کرده است… » اگر براتی در امریکا صادر شده باشد که در ایران پرداخت شود، طبق قانون محل تنظیم شرایط اساسی برات به‌عمل آمده باشد کافی است. همچنین ظهرنویسی آن اگر در امریکا به‌عمل آمده باشد و مطابق قانون کشوری که ظهرنویسی به‌عمل آمده صحیح باشد در ایران نیز قبول است. ولی در قسمت اخیر ماده مزبور مقرر شده «معذلک اگر شرایط اساسی برات موافق قانون ایران صحیح باشد کسانی که در ایران تعهداتی کرده باشند حق استناد به این را ندارند که شرایط اساسی برات یا تعهدات براتی مقدم بر تعهد آن‌ها مطابق با قوانین خارجی نیست». چون زمانیکه متعهد مطابق قانون ایران در مورد براتی که طبق قانون ایران صحیح تنظیم شده تعهد نمود، استناد به عملی که به خلاف قانون ایران باید بشود موردی ندارد.
  همچنین «اعتراض و بطورکلی هر اقدامی که برای حفظ حقوق ناشیه از برات و استفاده از آن در خارجه به‌عمل آید تابع قوانین مملکتی خواهد بود که آن اقدام باید در آنجا بشود».

 • نظرات() 
 • شنبه 16 تیر 1397

  برابر ماده ی 5 قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب سال 1310 ثبت علائم ذیل مجاز نیست:
  1-بیرق مملکتی ایران و هر بیرق دیگری که  دولت ایران بعنوان علامت تجاری منع نماید.
  2-علامت هلال احمر      3-نشان ها         4-مدال ها        5-انگ های دولت ایران
  بیرق:
  منظور از بیرق پرچم می باشد و پرچم کشور مظهر استقلال و حاکمیت حکومت جمهوری اسلامی ایران است که بر سر در ادارات و سازمان های دولتی و اماکن ورزشی و آموزشی و به مناسبت هایی در میادین عمومی و بالای عرشه ی کشتی های جمهوری اسلامی ایران در اهتراز می باشد و در جبهه های جنگ و دفاع از استقلال و تمامیت ارضی مملکت بر دوش رزمندگان قرار می گیرد. و اصل هیجدهم قانون اساسی درباره ی مشخصات و ویژگی های آن چنین تصریح دارد:پرچم رسمی ایران به رنگ های سبز و سفید و سرخ با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار «الله اکبر» است و نشانه ی افتخار و عظمت حکومت و کشور ایران می باشد و مورد احترام قلبی همه ایرانیان قرار دارد، به همین جهت وقتی در میادین و اماکن ورزشی قهرمانان عزیز ما به طور گروهی یا فردی به مقام و رتبه اول نایب می شوند با احترام خاصی پرچم کشور به اهتراز در می آید و سرود کشور نواخته می شود و در آن لحظات اشک شوق در چشمان هر فرد ایرانی جاری می گردد و به چنین مراسم(برافراشتن پرچم و نواختن سرود)و چنین قهرمانی افتخار می کنند. به این جهات چنین علامتی با این خصوصیات به سرزمین و حکومت و ملت تعلق دارد و افراد و موسسات نمی توانند از آن به عنوان علامت تجارتی و یا اجزاء  علامت تجارتی استفاده نمایند.
  علامت هلال حمر:
  علامت هلال احمر سازمانی است که کارهایش جنبه ی کمک و تعاون در ابعاد و سطوح مختلفه دارد که نمونه فعالیت ها و خدمات آن را به شرح زیر می توان نام برد:
  1-ساختن دست و پا و سایر اعضاء مصنوعی برای کسانی که به عللی فلج گردیده اند و یا در عملیات جنگی معلول شده اند.
  2-در مواقع جنگ برای کمک به افراد مریض و مجروح و مصدوم و حمل آن ها به بیمارستان ها و پست های امداد پزشکی به منظور مداوا و معالجه مورد استفاده قرار می گیرد و افرادی که به حمل و جابجایی آن ها اقدام می کنند و یا وسایل نقلیه که آن ها را حمل می نمایند مانند آمبولانس و غیره با داشتن علامت مزبور که بر روی بازوی افراد امدادگر نصب می شود و روی آمبولانس و وسیله نقلیه مورد نظر نیز با رنگ قرمز درج می گردد به حمل آن ها مبادرت می نمایند و نظامیان دشمن حق ممانعت از رفت و آمد آنان و تیراندازی به سوی آن ها را ندارند.زیرا فصل هفتم قرارداد ژنو در خصوص علامت مشخصه علائم زیر را پذیرفته است.
  الف:علامت صلیب سرخ جهانی را به عنوان علامت مشخصه ارتش های بعضی از ممالک دنیا.
  ب:علامت هلال احمر را برای کشورهایی که از قبیل این علامت را قبول نموده اند.
  ج:به این جهت و بر اساس این قرارداد علامت مذکور روی پرچم ها و بازوبند ها و لوازم و وسایل مربوط به ادارات بهداری باید تحت مراقبت و نظارت مقامات نظامی ذیصلاح نصب گردد.
  د:کارکنان بهداری که برای پیدا نمودن مجروحین و بیماران و جلوگیری از سرایت امراض تلاش می نمایند و کشیشان وابسته به نیروهای مسلح مورد احترام و حمایت قرار دارند.
  ه:همین طور نظامیانی که برای حمل مجروحین آموزش دیده اند و پرستاران و امدادگران از این حمایت برخوردار می باشند و می توانند به حمل و جابجایی مجروحین و بیماران و مصدومین اقدام نمایند و آن ها را برای انجام اقدامات فوری پزشکی و کمک های اولیه به مراکز امداد و بیمارستان هایی که برای این منظور پیش بینی گردیده است حمل و نقل نمایند.
  3-در مواقع حوادث قهری مانند زلزله،سیل،طوفان و غیره این سازمان(هلال احمر)به عنوان یک سازمان امدادی جهت کمک های مختلف به یاری آسیب دیدگان می شتابد و اقداماتی از قبیل:
  اول-مداوا و کمک های اولیه در محل و رسانیدن مجروحین به بیمارستان ها
  دوم-تامین غذا و خوراک مناسب برای حادثه دیدگان
  سوم-دادن پوشاک و لباس و وسایل لازم مانند وسایل پخت و پز و اوراق و پتو و سایر وسایل مورد لزوم را در اختیار آن ها  قرار می دهد.بدون اینکه از آن ها چیزی دریافت کند،خدمات موسسه و افراد آن به عموم مردم در مواقع لزوم رایگان می باشد و این علامت هم،علامت عزیزی است که مفهوم آیه سوره مبارکه مائده یعنی سوره پنجم  قرآن مجید را(تعاونو علی البر و التقوی...)در دل ها و چشم ها زنده می کند.و لذا خود سازمان،سازمان نیکوکارانه و خیرخواهانه و اعضاء و کارمندان آن به عنوان افرادی خیر و نیکوکار و علامت آن نشانه ی نیکوکار ی و خیرخواهی و کمک های بلا عوض به افراد انسانی است به این جهت استفاده از علامت مزبور برای تجار و شرکت ها و موسسات ممنوع می باشد و حق ثبت آن را ندارند چرا که از لحاظ ملی و بین المللی دارای رسمیت بوده و مورد احترام می باشد.
  نشان های دولتی:
  در حقیقت به اشیایی گفته می شود از فلزهای گرانبها مانند طلا یا نقره و یا ترکیبی از سایر فلزات با علایم و نقوش خاص که وسیله مقامات عالیه مملکتی به مناسبت های مختلف به دانشمندان و محققان و مامورین سازمان های دولتی اعم از کشوری و لشکری و هنرمندان و صنعتگران و مانند این ها به پاس تلاش ها و زحمات فراوان آن ها و قدردانی از خدماتی که انجام داده اند داده می شود مانند نشان های علمی،فرهنگی،هنری،نظامی،لیاقت،قهرمانی و افتخار که هر کدام دارای ابعاد و اندازه و شکل مشخصی می باشد که وسیله مقامات ذیصلاح تصویب گردیده و شکل و فرم و رنگ و جنس و سایر مشخصات آن ها برابر آیین نامه و تصویب نامه معین گردیده است.مانند آیین نامه نشان ها و مدال ها و امتیازات...
  مدال های دولتی:
  مدال های دولتی هم در حقیقت مشابه و مانند نشان ها می باشد که از طرف مسئولین و مقامات سطوح بالای مملکت یا سازمان ها به منظور ارج نهادن به تلاش ها و خدمات افراد شایسته که در زمینه ی مسایل مختلف کشور نموده اند داده می شود لازم به ذکر است که این قبیل نشان ها و علایم یک جانبه نیست. به این معنی که فقط از طرف مسئولین و مقامات عالیه مملکتی  به نخبگان و برجستگان صحنه های علم و ادب و فرهنگ و ورزش و صنعت و هنر و خلاقیت و ابداع و اختراع و تلاش و کوشش و مجاهدت و ایثار و رشادت به طور فردی یا گروهی و در مواردی به موسسات و بنگاه های بخصوصی مانند بنگاه های خیریه و نیکوکاری و امدادرسانی،و درمانی و تربیتی و غیره داده می شود.بلکه در مواردی به وسیله مردم و یا افراد عادی و یا موسسات به پاس خدمات شایسته و سازنده و مهم و سرنوشت سازی که مقامات عالیه انجام داده اند به آن ها به صورت لوح تقدیر نیز تقدیم می شود که جنبه حق شناسی دارد.
  انگ:
  انگ به معانی زیر مورد استفاده قرار گرفته است.
  الف)علامت و آدرسی که روی عدل های مال التجاره می نویسند و به معنی زنبور عسل و به معنی شیره و عصاره هم گفته شده.
  ب:انگ به معانی:زنبور،زنبور عسل،شیره،عصاره و نشان و علامتی که بر روی عدل های تجارتی نویسند و معانی دیگری به کار برده شده است و منظور از انگ های دولت ایران علامتی است که بر روی طلا و نقره و سایر فلزات قیمتی برای تعیین عیار زده می شود تا بدین وسیله تایید و تضمینی برای ارزش  آن ها باشد مانند انگ های مربوط به سکه های طلا و نقره  که مقامات صلاحیت دار بر روی آن ها می زنند و نوعی تضمین برای استحکام ارزش آن ها است و آن ها را از سکه های تقلبی و مغشوش جدا می سازد به این جهت این گونه علامت ها در انحصار سازمان ها و دستگاه های دولتی است و جعل آن ها جرم شناخته شده و برای جاعل و یا مرتکب مجازاتی پیش بینی شده است همان طوری که بند 4 ماده 525 قانون تعزیرات موید این مطلب است.
  ماده 525-هر کس یکی از اشیاء ذیل را جعل کند یا با علم به جعل یا تزویر استعمال کند یا داخل کشور نماید علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از یک تا ده سال محکوم خواهد شد.
  «4-منگنه یا علامتی که برای تعیین عیار طلا یا نقره بکار می رود»
  دوم:کلمات و یا عبارتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و امثال آن:
  به این ترتیب گفته شد که تعیین علامت تجارتی به سلیقه و اراده و طرز تفکر تجار و مسئولان شرکت های تجارتی بستگی دارد که معمولاَ با شغل آن ها ارتباط دارد و این ارتباط باعث شهرت و معروفیت تاجر یا تجارتخانه و یا شرکت او بشود و این حسن شهرت در موفقیت آن ها موثر واقع گردد لیکن به ثبت رسانیدن کلمات یا عباراتی که ایجاد وهم و خیال و گمان نماید که این تجارتخانه وابسته به یکی از مقامات رسمی است مثل اینکه مسئول یا رئیس فلان موسسه دولتی هم در آن سهیم است(وزیر،استاندا و غیره)و یا اینکه این علامت این ذهنیت و تصور را در بین مردم ایجاد می نماید که این تجارتخانه یا شرکت وابسته به یکی از وزارتخانه ها و یا سایر سازمان ها و موسسات دولتی است مجاز نمی باشد.به این جهت ثبت علاماتی که در بین مردم توهم ایجاد نماید که این ها منتسب به مقامات رسمی مملکتی و دولتی و یا تشکیلات و سازمان های حکومتی و دولتی می باشد و بدین وسیله برای موسسات تجاری کسب اعتبار نموده و موقعیتی فراهم نماید ممنوع گردیده است.
  سوم:علایمی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد که درباره ی این علامات می توان گفت این علایم ممکن است از نوع علاماتی باشند که اولا: برخلاف نظم عمومی باشد و نتیجتاَ موجب اختلال و بی نظمی شود. ثانیاَ:برخلاف اخلاق حسنه بوده و از این لحاظ موجب جریحه دار شدن احساسات مردم گردد. به این جهت ثبت چنین علایمی به موجب قانون ممنوع می باشد و علاوه بر ممنوعیت هرگونه علامت یا تصویر یا نقش و یا اعلان و آگهی،فیلم،نوار و هرچیزی که عفت و اخلاق عمومی را جریحه دار سازد.اعم از اینکه برای امر تجارت توزیع گردد و یا به معرض نمایش گذاشته یا به منظور دیگری جرم بوده و موجب مجازات خواهد بود که نمونه های جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی در مواد 637 الی 641 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات پیش بینی گردیده است)
  لازم به توضیح است که نظم عمومی و اخلاق حسنه از حیث اهمیت و اعتباری که دارد فقط به مسایلی که بیان گردید محدود و مربوط نمی شود بلکه در بحث عقود و قراردادها اعم از قراردادهای تجارتی و غیر تجارتی به این مسئله توجه گردیده است و یکی از شرایط قراردادهای تجارتی و همه قراردادها این است که بر خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی نباشد.
  که درباره ی قوانین برخلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی ماده 975 قانون مدنی چنین تصریح می دارد. «محکمه نمی تواند قوانین خارجی و یا قراردادهای خصوصی را که برخلاف اخلاق حسنه بوده و یا به واسطه جریحه دار کردن احساسات  جامعه یا به علت دیگر مخالف با نظم عمومی محسوب می شود به موقع اجرا گذارد.اگرچه اجراء قوانین مزبور اصولاَ مجاز باشد»

 • نظرات() 
 • شنبه 16 تیر 1397


  شرکت سهامی خاص شرکتی است که،تمام سرمایه آن منحصراَ به وسیله موسسین تامین می شود.تعداد سهامداران شرکت سهامی خاص نباید کم تر از سه نفر باشد.


  سرمایه شرکت سهامی خاص،در موقع تاسیس یا بعداَ هیچ وقت نباید از یک میلیون ریال کمتر باشد.در موقع تاسیس،موسسین باید لااقل سی و پنج درصد آن را نقداَ در حسابی که به نام شرکت در شرف تاسیس و در نزد بانک افتتاح می کنند واریز نمایند و پرداخت بقیه را تعهد کنند.تمام یا قسمتی از سرمایه می تواند غیرنقد باشد که در این صورت باید کلیه سرمایه غیرنقدی تادیه گردد.از بند دوماده 20 لایحه اصلاح قانون تجارت چنین مستفاد می شود که هرگاه سرمایه گذاری یکی از موسسین تماماَ غیرنقد باشد،قسمت نقدی آن باید حداقل بالغ بر سی و پنج درصد از سرمایه وی باشد.
  از جمله سایر اقداماتی که برای تشکیل شرکت سهامی خاص؛موسسین باید امور ذیل را انجام دهند.
  _تهیه اساسنامه که باید به امضای کلیه سهامداران برسد.
  _تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه آگهی و اطلاعیه راجع به شرکت تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی،در آن منتشر خواهد شد.
  _انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت(اصلی و علی البدل)،که باید در صورتجلسه ای قید و به امضای کلیه سهامداران برسد.توضیح این که مدیران و بازرس یا بازرسان بعدی به وسیله مجمع عمومی عادی شرکت انتخاب خواهند شد.مدیران بازرس یا بازرسان انتخاب شده،باید کتباَ قبول سمت نمایند.قبول سمت به خودی خود،دلیل بر این است که اشخاص مزبور با علم به تکالیف و مسوولیت های سمت خود،عهده دار آن گردیده اند.از این تاریخ شرکت سهامی خاص تشکیل شده محسوب می شود.

      مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص:

  مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص که باید به مرجع ثبت شرکت تسلیم شود،عبارتند از:
  1-تهیه و تنظیم اظهارنامه ای که بایستی به امضاء کلیه سهامداران رسیده باشد.(2 نسخه)
  2-تهیه و تنظیم اساسنامه ای که بایستی به امضاء کلیه سهامداران رسیده باشد.(2نسخه)
  3-اظهارنامه مشعر بر تعهد کلیه سهام و گواهینامه بانکی حاکی از تادیه قسمت نقدی آن که نباید کمتر از 35% کل سهام باشد.(توضیح اینکه تمامی سرمایه شرکت های سهامی خاص بایستی منحصراَ توسط سهامداران آن تامین و تقبل گردد).در صورتی که تمام یا قسمتی از سرمایه به صورت غیر نقدی باشد،باید تمام آن تادیه شده و صورت تقویم آن به تفکیک در اظهارنامه منعکس شده باشد.در صورتیکه برای بعضی از سهامداران سهام ممتازی لحاظ شده باشد باید شرح امتیازات و موجبات آن در اظهارنامه ثبت شرکت،منعکس گردد.
  4-صورتجلسه مجمع عمومی موسسین    ( 2 نسخه)
  صورتجلسه حاکی از انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت اعم از اصلی و علی البدل و نام روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی ها و اطلاعیه های شرکت تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی سالانه،در آن منتشر خواهد شد.این صورتجلسه باید به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.
  5-فتوکپی شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و سهامداران و بازرسین
  6- فتوکپی کارت ملی  برابر اصل شده  تمامی اعضای هیئت مدیره و سهامداران و بازرسین
  7-در صورتیکه اعضاء هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی،شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده (در سربرگ شرکت)و کپی شناسنامه و کپی کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی
  7-در صورت داشتن سهامدار خارجی برای اشخاص حقیقی ارائه کپی برابر اصل پاسپورت و برای اشخاص حقوقی ارائه گواهی ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شده حاوی آخرین وضعیت شرکت و همچنین ارائه اصل و ترجمه وکالتنامه و اختیارنامه وکیل سهامدار خارجی(اعم از حقیقی و حقوقی)
  8-ارائه گواهی عدم سوءپیشینه کیفری برای کلیه اعضا ی هیات مدیره و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت(مراکز پلیس +10)
  9-ارائه اقرارنامه در متن صورتجلسه جهت کلیه ی اعضای هیات مدیره،مدیر عامل و بازرسان شرکت مبنی بر اینکه مشمول ممنوعیت های مندرج در اصل 141 قانون اساسی نبوده و هیچگونه ممنوعیت قانونی موضوع مواد 111و 126 قانون تجارت برای آن ها جهت عضویت در هیات مدیره و مدیر عاملی وجود ندارد.در زیر همین بند نمونه اقرارنامه آورده شده است:
  نمونه متن اقرارنامه:کلیه اعضا هیئت مدیره و مدیر عامل اقرار نمودند مشمول ممنوعیت های مندرج در اصل 141 قانون اساسی و مواد 111 و 126 لایحه اصلاحی قانون تجارت نمی باشند.
  10-ارائه اقرارنامه بازرس یا بازرسان در متن صورتجلسه مبنی بر اینکه هیچگونه نسبت فامیلی اعم از نسبی و سببی با مدیران و مدیر عامل شرکت تا درجه سوم از طبقه اول و دوم ندارند و خود و یا همسرشان نیز از مدیران و مدیر عامل شرکت بطور موظفی حقوق دریافت نمی دارند .در صورت کشف خلاف مشمول بند 3 ماده 243 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت خواهد بود.ارائه گواهی عدم سوءپیشنه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره،مدیر عامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت لازم می باشد.در زیر همین بند نمونه اقرارنامه آورده شده است:
  نمونه متن اقرارنامه:بازرس(بازرسین)اقرار نمودند مشمول ممنوعیت های مندرج در اصل 141 قانون اساسی و مواد 111 و 126 لایحه اصلاحی قانون تجارت نمی باشند.
  11-ارائه اصل وکالتنامه یا کپی برابر اصل وکالتنامه
  12-ارائه اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم نامه

      الزامات ثبت شرکت سهامی خاص:

  1-سرمایه شرکت صرفاَ توسط موسسین تامین می شود.موسسین شرکت،نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تاسیس وبه ثبت رسانیدن شرکت انجام می دهند،مسوولیت تضامنی دارند.تا وقتی که شرکت به ثبت نرسیده است،صدور ورقه سهم یا گواهینامه موقت سهم ممنوع است.در صورت تخلف امضاء کنندگان آن ها،مسوول جبران خسارات اشخاص ثالث خواهند بود.
  2-هر کس قبل از به ثبت رسیدن شرکت به صدور سهام مبادرت کند به مجازات محکوم خواهد شد.
  3-هزینه های تاسیس شرکت باید در گزارشی که موسسین به مجمع عمومی موسس می دهند،قید شود.این هزینه ها در صورتی که ضمن رسیدگی وتصویب گزارش مزبور تصویب شود،بر عهده شرکت خواهد بود.به تصریح قانون لازم است که هزینه های تاسیسس شرکت قبل از تقسیم هرگونه سود مستهلک شود.در موردی که گواهینامه عدم ثبت شرکت صادر شود،هرگونه هزینه ای که برای تاسیس شرکت پرداخت یا تعهد شده باشد،به عهده موسسین خواهد بود.
  4-استفاده از وجوه تادیه شده به نام شرکت سهامی در شرف تاسیس ممکن نیست،مگر پس از به ثبت رسیدن شرکت یا وقتی که گواهینامه حاکی از عدم ثبت شرکت از طرف مرجع ثبت صادر گردد.
  5-شرکت های سهامی خاص نمی توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ها عرضه نمایند و یا به انتشار آگهی واطلاعیه یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند مگر این که از مقررات مربوط به شرکت های سهامی عام،به نحوی که در لایحه اصلاح قانون تجارت مقرر است،تبعیت نمایند.
  6-چنانچه سهام ممتازی وجود داشته باشد باید موضوع آن در اظهارنامه قید شود.
  7-اظهارنامه که به امضاء کلیه سهامداران رسیده باشد به انضمام رسید واریز وجه و صورت اقلام غیرنقد و با امضای سهامداران به همراه صورت جلسه مجمع عمومی موسس مشعر بر رسیدگی به سهام و انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان و اعلام قبولی آنان و ذکر روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه آگهی راجع به شرکت تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد،به مرجع ثبت تسلیم و رسید دریافت گردد.
  8-در شرکت سهامی خاص،انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت(اصلی و علی البدل)،باید در صورتجلسه ای قید و به امضاء کلیه سهامداران برسد.توضیح اینکه مدیران و بازرس یا بازرسان بعدی به وسیله مجمع عمومی عادی شرکت انتخاب خواهند شد.مدیران بازرس یا بازرسان انتخاب شده،باید کتباَ قبول سمت نمایند.قبول سمت به خودی خود دلیل بر این است که اشخاص مزبور با علم به تکالیف و مسوولیت های سمت خود،عهده دار آن گردیده اند.از این تاریخ شرکت سهامی خاص تشکیل شده محسوب می شود.

  9--هر گاه مقررات قانونی در مورد تشکیل شرکت سهامی رعایت نشود،به درخواست هر ذی نفع،دادگاه حکم بطلان شرکت را صادر خواهد کرد.لیکن موسسین ومدیران و بازرسان شرکت نمی توانند در مقابل اشخاص ثالث به این بطلان استناد نمایند و در مقابل آن ها مسوول خواهند بود.
  پس از تشکیل و ثبت شرکت سهامی خاص می بایست نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده دارایی،تهیه دفاتر قانونی و پلمپ دفاتر و اخذ کد اقتصادی اقدام گردد.

      نمونه اظهارنامه ثبت شرکت سهامی خاص/عام

  1-نام شرکت(سهامی خاص)
  2-هویت کامل و اقامتگاه موسسین:
  1-آقای.........................فرزند.....................شماره شناسنامه .....................صادره از.....................
  2-
  3-
  3-موضوع شرکت:
  4-مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیرنقد آن به تفکیک
  5-تعداد سهام بانام و بی نام و مبلغ اسمی آن ها و در صورتی که سهام ممتاز مورد نظر باشد تعیین خصوصیات و امتیازات این گونه سهام
  6-میزان تعهد هر یک از موسسین و مبلغی که پرداخت کرده اند با تعیین شماره حساب و نام بانکی که وجوه پرداختی در آن واریز شده است در مورد آورده غیرنقدی یعنی اوصاف و مشخصات و ارزش آن به نحوی که بتوان از کم و کیف آورده غیرنقدی اطلاع حاصل نمود.
  1-
  2-
  3-
  کلیه سهامداران 35% مبلغ اسمی سهام خود را برابر گواهی شماره................بانک............شعبه ..............پرداخت کرده اند.
  7-مرکز اصلی شرکت.........................
  8-مدت شرکت از تاریخ.......................به مدت.......................
  9-مدیران شرکت و اشخاصی که حق امضاء دارند.
  10-نام مدیر عامل و حدود اختیارات آن در شرکت
  11-بازرسان اصلی و علی البدل شرکت..................
  12-محل شعب فعلی شرکت.....................
  13-اساسنامه شرکت مشتمل بر...................ماده و ..................تبصره می باشد که در جلسه مورخ.................موسسین شرکت به تصویب رسیده است.
  محل امضاء شرکاء یا موسسین

 • نظرات() 
 • شنبه 16 تیر 1397


  درتعریف شرکت مختلط می‌توان گفت: گاهی در عمل دیده می‌شود که شرکتهای سرمایه‌ای با شرکتهای ضمانتی با همدیگر ادغام شده و نوع دیگری از شرکت را تشکیل می‌دهند. به این صورت که یک یا چند شریک ضامن و یک یا چند شریک که مسئولیت آن‌ها محدود است هر دو در شرکت واحدی دارای سهم می‌شوند.

  شرکت مختلط در قانون تجارت بخش کمی را به خود اختصاص داده‌ است. شرکتهای مختلط از شرکتهای سرمایه و اشخاص نمایندگی می‌کنند در واقع دو شرکت مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی در برگیرنده تمامی ویژگی‌های شرکتهای تضامنی، سهامی و با مسئولیت محدودند به این علت ساختار شرکتهای مختلط، ویژگی‌ها و مسئولیت شرکای شرکت مختلط مانند شرکت اشخاص و سرمایه می‌باشد.

      در مواردی که تاجری احتیاج به پول دارد و نمی‌خواهد قرض کند چند شریک در شرکت خود وارد می‌کند و مسئولیت آن‌ها را به میزان سرمایه محدود می‌سازد و خود تمام تعهدات شرکت را ضمانت می‌نماید. بنابراین اگر پس از استهلاک سرمایه باز هم چیزی از قروض باقی مانده باشد شریک یا شرکاء ضامن متضامناً مسئول پرداخت هستند، و به شرکائی که مسئولیت محدودی به میزان سرمایه دارند ارتباط پیدا نمی‌کند.

      انواع شرکت مختلط:

  ۱-شرکتهای مختلط سهامی

  شرکت مختلط سهامی تحت نامی مخصوص بین یک عده شرکای سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می‌شود.  سهام شرکای سهامی به صورت سهام یا قطعات مساوی درآمده است و به میزان سهامی که آورده‌اند مسئول هستند. شریک ضامن نیز کسی است که سهامش به صورت سهام در نیامده و مسئول تمامی قروضی است که علاوه بر دارایی شرکت نیز ممکن است پیدا شود همچنین روابط بین آن‌ها مانند شرکت تضامنی است.
  ۲-شرکت مختلط غیرسهامی

  شرکت مختلط غیر سهامی برای امور تجارتی بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می‌شود شریک ضامن مسئول تمامی قروضی است که علاوه بر دارایی شرکت ممکن است پیدا شود شریک با مسئولیت محدود به میزان سرمایه‌ای که در شرکت گذاشته است مسئولیت دارد. به بیانی دیگر در شرکت مختلط سهامی شرکا ضامن با شرکا با مسئولیت محدود هر دو جمع می‌شوند و شرکاء ضامن به روش شرکت تضامنی و شرکاء دیگر به طریق شرکت با مسئولیت محدود رفتار می‌نمایند.

 • نظرات() 
 • شنبه 16 تیر 1397


  ترتیب ثبت شرکت های خارجی برابر آئین نامه:
  در مورد ثبت شرکت های خارجی برابر قانون مصوب سال 1310 شمسی  بطور کلی نکاتی بیان شد ولی چون آئین نامه مربوطه بطور دقیق تر به نحوه ی ثبت و جزئیات آن پرداخته است لذا به توضیح برخی از موارد آن می پردازیم.
  ماده 4:آئین نامه مزبور درباره ی ثبت شرکت های خارجی چنین می گوید:
  اظهارنامه ی ثبت هر شرکت خارجی یا شعب آن بوسیله شخصی که از طرف شرکت حق امضا در ایران دارد و یا توسط کسی که از طرف شخص مزبور برای این تقاضا وکالت دارد ارائه و تسلیم خواهد شد و برای ثبت هر  شرکت خارجی تقدیم اساسنامه ی ذیل ضروری است.
  1-اظهارنامه ی ثبت
  2-یک نسخه ی مصدق از اساسنامه ی شرکت
  3- یک نسخه ی مصدق از اختیارنامه ی نماینده عمده ی شرکت در ایران و در صورتیکه شرکت چند نماینده مستقل در ایران داشته باشد.یک نسخه ی مصدق از اختیارنامه ی هر یک از آن ها.
  4-هرگاه تشکیل شرکت خارجی در ایران بموجب امتیازنامه صحیح و منظمی مقرر گردیده باشد علاوه بر مدارک فوق رونوشت امتیازنامه که به تایید وزارت امور خارجه نیز رسیده باشد باید پیوست شده باشد.
  شرایط اظهارنامه و نکاتی که باید در آن درج گردد:

  از جمله شرایط اظهارنامه ی ثبت خارجی این است که به فارسی نوشته شده و نکات ذیل در آن درج گردیده باشد:
  1-نام کامل شرکت
  2-نوع شرکت اعم از سهامی و ضمانتی و مختلط و غیره
  3-مرکز اصلی شرکت و آدرس صحیح آن
  4-تابعیت شرکت
  5-مقدار سرمایه شرکت در تاریخ تقاضا
  6-آخرین بیلان شرکت مشروط بر اینکه اساسنامه و قوانین و مقررات کشور اصلی شرکت انتشار بیلان را تعیین کرده باشد.
  7-نام مرجع ثبت و تاریخ ثبت شرکت در کشور اصلی
  8-نوع فعالیت شرکت که از نوع صنعتی تجاری مالی است.
  9-ذکر تایید شعب آن در سایر نقاط ایران
  10-تعیین نماینده یا نمایندگان عمده شرکت در ایران
  11-اسم و نشانی صحیح شخص یا اشخاصی که مقیم ایران بوده و برای دریافت کلیه ی اطلاعات شرکت صلاحیت دارند.
  12-تعهد به اینکه همه ساله یک نسخه از آخرین بیلان شرکت را با توجه به بند 6 به دایره ی ثبت شرکت ها بدهند.
  13-امضاء کسانی که حق امضاء دارند به تایید قنسول آن کشور در ایران و یا قنسول ایران رسیده باشد.
  برابر قانون ثبت شرکت ها کسانیکه بعنوان نمایندگی یا مدیریت شعبه ی شرکت های خارجی در ایران به امور تجارتی یا صنعتی یا مالی اقدام کرده و قبل از انقضاء موعد تعیین شده درباره ی ثبت آن ها اقدام ننموده باشند به تقاضای دادستان و به حکم محکمه ی ابتدایی تهران،به جزای نقدی از 500 الی هزار تومان محکوم خواهند شد.علاوه بر مجازات نقدی پس از صدور حکم برای هر روز تاخیر به پنج الی پنجاه تومان جریمه نیز محکوم خواهند شد.
  هرگاه حکم قطعی شده و تا سه ماه از تاریخ ابلاغ همچنان تخلف ادامه یابد دولت باید از ادامه ی عملیات نماینده یا مدیر شرکت متخلف جلوگیری نماید.
  قابل ذکر است یک شرکت خارجی که در یک کشور خارجی به ثبت رسیده،می تواند در ایران دارای شعبه باشد.
  برای ثبت بایستی مدارک زیر را به اداره ی ثبت شرکت ها ارائه دهد.(ماده 4 قانون ثبت شرکت ها)
  نسخه ی مصدق تصویب مجمع عمومی فوق العاده و یا هیئت مدیره و در صورت تفویض اختیار به هیئت مدیره در مورد تاسیس شعبه در اساسنامه مبنی بر تاسیس شعبه در تهران داشتن قرارداد با یکی از وزارتخانه یا نهادهای انقلابی و یا اجازه از یکی از وزارتخانه ها.
  نسخه ی مصدق اساسنامه ی شرکت

  وکالتنامه ی مبنی بر تعیین نماینده عمده و اختیارات تفویض شده به آن.
  کلیه ی مدارک بایستی به زبان فارسی ترجمه شده باشد و به تایید رسمی مترجمان وزارت دادگستری رسیده باشد مدارک فوق وسیله رئیس اداره به کارشناسان ارجاع می شود کارشناس پس از بررسی کامل جهت پرداخت هزینه حق الثبت به حسابداری ارسال می دارد و حسابداری طبق قانون هزینه مربوط را اخذ می نماید،سپس کارشناسان دستور ثبت آن را صادر می نماید.
  پس از ثبت و تهیه شدن آگهی های تاسیس شعبه به امضای رئیس اداره رسیده و پس از اخذ هزینه مربوطه به روزنامه های کثیرالانتشار ارسال و یک نسخه آگهی تاسیس جهت درج در روزنامه رسمی به ذینفع داده می شود.

 • نظرات() 
 • شنبه 16 تیر 1397


  در کنار شرکت ها که به کار تجارت اشتغال دارند قانون گذار نهاد حقوقی خاصی را که دارای شخصیت حقوقی می باشد،جهت انجام اموری که جنبه غیرتجاری دارد از قبیل کارهای علمی یا ادبی یا امور خیریه پیش بینی نموده است.ماده یک آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری،موسسه غیرتجاری را چنین تعریف نموده است:"مقصود از تشکیلات و موسسات غیر تجاری مذکور در ماده 584 قانون تجارت کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیر تجاری از قبیل امور علمی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شود اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند"


  بنابراین،ارائه خدمات علمی و آموزشی و خدمات شهری و ارائه کمک های انسانی در قالب شخصیت حقوقی متصور بوده و از این جهت موسسات غیرتجاری به دو قسمت تقسیم می شوند:
  الف:موسساتی که مقصود از تشکیل آن ها جلب منافع و تقسیم آن بین اعضای خود نباشد،این گونه موسسات اصطلاحاَ موسسات غیر انتفاعی نامیده می شود.کلیه فعالیت های اجتماعی از قبیل انجمن های اسلامی و تخصصی و علمی خاص و احزاب و دستجات سیاسی و موسسات خیریه و صندوق های قرض الحسنه در قالب این گونه موسسات متصور می باشد و موسسین آن هنگامی که درخواست ثبت می نمایند،توسط اداره ثبت شرکت ها،مراتب از اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی استعلام می شود و پس از وصول پاسخ مثبت،نسبت به ثبت اقدام می گردد.
  ب:موسساتی که مقصود از تشکیل آن ممکن است جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضای خود یا غیر باشد.این گونه موسسات،موسسات غیر تجاری نامیده می شوند.بنابراین،فعالیت هایی از قبیل آموزشگاه های علمی و فنی و کلاس های زبان و مدارس غیر انتفاعی و موسسات گازرسانی یا ارائه خدمات شهری مانند نظافت و فضای سبز و موارد دیگر در زمینه های فوق در قالب موسسات غیر تجارتی متصور می باشد و موسسین باید پس از به ثبت رساندن موسسه نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام نماید.

      مدارک لازم جهت ثبت موسسات غیر تجاری:

  1-دو برگ تقاضانامه موسسه غیر تجاری و تکمیل آن و امضاء ذیل تقاضانامه توسط کلیه موسسین (اوراق تقاضانامه می بایست از اداره ثبت شرکت ها تهیه گردد)
  2-دو جلد اساسنامه موسسه و امضاء ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه موسسین
  3-دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیات مدیره که به امضای سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
  4-فتوکپی شناسنامه و کارت ملی هیئت مدیره
  5-کارت ملی برابر اصل شده کلیه موسسین و مدیر عامل در صورتیکه مدیر عامل خارج از اعضای هیئت مدیره باشد.
  6-فتوکپی شناسنامه و کارت ملی بازرسین
  7-معرفی نامه نمایندگان،در صورتیکه موسسین و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن.
  8-تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی موسس،مبنی بر غیر دولتی بودن آن
  9-اخذ مجوز در صورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها
  برای ثبت موسسه نیاز است که پس از تکمیل مدارک فوق،به سایت  http://www.irsherkat.ssaa.ir مراجعه نمایید و پس از درج  دقیق اطلاعات خواسته شده مدارک را به اداره ثبت شرکت ها ارسال کنید.در صورتی که تقاضای ثبت مورد قبول واقع شود،مراتب در دفتر مخصوصی ثبت و ورقه ای حاکی از تصدیق ثبت به تقاضاکننده داده می شود،علاوه بر آن خلاصه مراتب در روزنامه رسمی یا یکی از روزنامه های کثیرالانتشار با هزینه متقاضی منتشر می گردد.

      چند نکته در رابطه با موسسات غیر تجاری:

  1.حداقل شرکاء نباید کمتر از دو نفر باشد.
  2.قید سرمایه به هر میزان مجاز است.
  3.طبق ماده 586 قانون تجارت،موسسات و تشکیلاتی را که مقاصد آن ها مخالف با انتظامات عمومی یا نامشروع باشد را نمی توان ثبت کرد.
  4.در موسسات غیر تجاری که هدفشان غیرانتفاعی است می بایستی هنگام درخواست ثبت توسط اداره ثبت شرکت ها مراتب از اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی استعلام شود و پس از وصول پاسخ مثبت،نسبت به ثبت اقدام خواهد کرد.
  5.در موسسات غیر تجاری که هدفشان جلب منافع مادی است موسسین باید نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام کنند.

 • نظرات() 

 • آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic